walden-pondکارگذاری لوله(کد 0235)

راهنمایی ضروری: اغلب قریب به اتفاق مطالب این سایت ترجمه خود ما هستند. با توجه به اینکه برخی از این مطالب برای خواننده ایرانی ابهام و سرگشتگی ایجاد می کند، گاه مجبور به ارائه توضیحات اضافی هستیم. از آنجا که برای همه خوانندگان واجب و ضروری است که مطالب ترجمه را از توضیحات اضافی تشخیص دهند، تمام توضیحات اضافی را بصورت نوشته های کج دارای خط زیرین آورده ایم.


چطور فاضلابرو را کارگذاری کنیم
کارگذاری لوله باید به دقت و با شیب مناسب انجام شود. بی توجه به اینکه لوله در داخل یا بیرون یک سازه کارگذاری می شود، روش کارگذاری باید یکسان باشد. وابسته به نوع ماده لوله فاضلابرو، چیزها می تواند ساده تر یا پیچیده تر باشد، به خاطر اینکه لوله سخت تر حمل و نقل می شود و فرآیند کارگذاری لوله فاضلابرو نیاز به کارگر و تجهیزات اضافی دارد.
برای شروع، شما باید مسافتی که لوله نیاز دارد قرار گیرد را تعیین کنید و ارتفاعی که لوله در آن به تجهیزات ویژه وصل می شود و یا به لوله دیگر متصل می گردد را پیدا نمایید. آگاهی مهم دیگر تعیین عمق نهایی کارگذاری است. هر دو، ارتفاع اولیه و نهایی باید در نقطه داخلی لوله اتصال اندازه گیری شود؛ دقیقا در بخش میانی لوله.

pip p1 0235
اکنون که شما هم ارتفاعات و هم طول لوله را دارید، ما نیاز به محاسبه سراشیبی لوله فاضلابرو اجرایی را داریم. هر دو ارتفاع را تفریق کرده و طول افقی یا لوله را بر اختلاف ارتفاع تقسیم کنید؛ افت به ازای فوت خطی یا متر لوله به دست خواهد آمد. مراقب باشید! یک افت بیش از یک چهارم اینچ به ازای هر فوت، مناسب نیست؛ زیرا آب سریعتر از جامدات جریان می یابد و یک شیب کوچک، کمتر از 3 در هزار، برای حمل جامدات کافی خواهد بود. سراشیبی توصیه شده لوله 4 اینچ، یک هشتم تا یک چهارم اینچ در ازای هر فوت است.

pip p2 0235
کار را با باز کردن ترانشه آغاز کنید. در باز کردن ترانشه مراقب باشید و تمام رویه های ایمنی را برای حفاظت کارگران داخل و خارج ترانشه به کار ببرید. تمام خاک های شل کف ترانشه را بردارید و کف ترانشه را بصورتی تسطیح کنید که لوله بتواند روی یک سطح نرم کارگذاری گردد. بعضی وقت ها، شما نیاز به قرار دادن مواد بستر سازی دارید تا حمایت اضافی از لوله فاضلابرو فراهم آورید. این امر باعث می شود که بعد از پر شدن ترانشه با خاک پوششی، احتمال ایجاد "فرونشست" کاهش یابد. بهترین مواد مورد استفاده برای بستر سازی، ماسه ها هستند؛ هر چند، در صورت عدم دسترسی می توانید از بسترهای شنی هم استفاده نمایید.

pip p3 0235
به مجرد آماده سازی بخشی از ترانشه، لوله فاضلابرو را در آن قرار دهید. توصیه شده که اجرای لوله از پایین دست آغاز شود و بعد کار به مراحل بالادستی برسد.
اگر لوله های فاضلابرو انتهای زنگوله ای دارند، انتهای زنگوله باید در سمت سربالایی اجرای لوله قرار داده شود و امکان نشت را کاهش دهد. به خاطر داشته باشید که قبل از چسب زنی به لوله های فاضلابرو پی وی سی، باید پرایمر بنفش پی وی سی را مورد استفاده قرار دهید. پرایمر بنفش پی وی سی، بطور شیمیایی سطح لوله را تمیز می کند و باعث می شود چسب خوب کار خود را به انجام برساند. انتهای نری لوله را داخل انتهای ماده فرو کرده و کمی بپیچانید. برای اطمینان از اینکه سراشیبی بطور صحیح مورد پیروی قرار گرفته است، یک ریسمان را در راستای اجرای لوله کارگذاری نمایید. ریسمان باید با همان شیب لوله کارگذاری شود؛ ولی دقیقا یک فوت روی سطح نهایی. اندازه ریسمان تا کف ترانشه در راستای اجرای کامل، یکسان خواهد بود.
احتمال دارد که آخرین بخش اجرا نیاز به بخشی از لوله داشته باشد. آگاه باشید که برای تکمیل اجرا نیاز به اتصالات اضافی دارید. به مجرد اینکه لوله کاملا کارگذاری شد، چک کنید که آیا لوله دارای اتصال هایی است که جدا می شوند و یا امکان شکستگی لوله وجود دارد. در ضمن، کارگذاری درست لوله یا عدم کارگذاری مطلوب را کنترل نمایید. اکنون، شن یا ماسه را روی لوله قرار دهید تا دست کم 10 اینچ پوشش ایجاد نماید. مواد را با یک کوبنده یا هر وسیله مناسب دیگر فشرده سازی و متراکم سازی، کمپکت نمایید تا حسب نوع لوله کارگذاری شونده، عملیات صورت گیرند.
در اجراهای طولانی لوله، این فرآیند می تواند به مجرد اینکه لوله کارگذاری شد، آغاز شود و در حالی که کار بخش بعدی لوله در حال انجام گرفتن است. قرار دادن یک نوار هشدار روی اولین لایه خاک متراکم شده مهم است، زیرا در هنگام حفاری، مردم مطلع می شوند که لوله زیر نوار هشدار قابل شناسایی قرار گرفته است.

pip p4 0235

pip p5 0235

pip p6 0235

کار_گذاری_لوله_فاضلابرو#

صفحه نخست

مهم: اگر اطلاعات خود را بیش از مطالعه و خواندن، از طریق شنیدن به دست می آورید بهتان توصیه می کنیم که "چرا مشاوره تلفنی!؟" را بخوانید.

نکته اول: چنانچه متن بالا نیاز شما را بر آورده نکرده است، کلیدواژه خود را در قسمت جستجو( بالای صفحه) وارد کرده و مقالات مرتبط با خواسته خود را ملاحظه نمایید. شاید یکی از آن ها بر طرف کننده نیاز شما باشد. در این باب به این نکته توجه کنید که از آنجایی که اغلب قریب به اتفاق مطالب این سایت ترجمه خود ما است ممکن است آنچه در سایت های دیگر پیدا نمی کنید را اینجا هم پیدا نکنید، اما آنچه اینجا می یابید را به احتمال زیاد در دیگر جاها نخواهید یافت؛ الا اینکه از اینجا برداشته باشند. در ضمن اگر می خواهید مطالب خوب زیست محیطی سایت های دیگر را ببینید به بخش های روزشمار، هفته شمار و مهم مندرج در صفحه نخست رجوع کنید.( روی قسمت خانه کلیک کنید) این اطمینان را هم داشته باشید که بیشتر مطالب سایت بر اساس پاسخ دادن به سوالات تلفنی یا پیامکی از ما یا دیگران پای بر عرصه وجود گذاشته اند و لذا اگر شما از ما سوالی بپرسید که جوابش را نمی دانیم، یا می دانیم اما در رابطه با آن مطلب در سایت نگذاشته ایم، به احتمال زیاد مدتی بعد مطلبی در باره آن تهیه کرده و در سایت قرار خواهیم داد. 
نکته دوم: در صورت تمایل به اخذ مشاوره تلفنی از قوانین مشاوره، مندرج در بالای صفحه یا صفحه نخست، کسب اطلاع نمایید.
نکته سوم: چنانچه مایل هستید فعالیت خود را با صرف هزینه ای معقول در سایت "یاشار بوم راشین" تبلیغ نمایید، لطفا اینجا را کلیک کنید.

چنانچه به یکی از دو مقوله "بهداشت" و "محیط زیست" علاقمند هستید، یا کلا نسبت به هیچیک از این دو مقوله نگاه خوبی ندارید، به شما اکیدا توصیه می شود اینجا را کلیک کنید.

در ضمن، اگر دوستدار این هستید که در زمره حامیان ما باشید، لطفا اینجا را کلیک کنید.  از آنجا که ما توسط دولت حمایت نمی شویم، امید خود را به حمایت شما عزیزان دوخته ایم. پس اگر فکر می کنید ارزش بیشتر دیده شدن را، دست کم جهت مبارزه با آن هایی که با اطلاعات غلط مردم را در مسیر نادرست قرار می دهند، داریم، لطفا لینک زیر را در گروه های شبکه های مجازی( لینکدین، واتس آپ ، تلگرام و ...) به اشتراک بگذارید.

WWW.YARABUMCO.IR