walden-pondبیگوانید و ضد عفونی استخر شنا: باید از آن استفاده کرد؟(کد 0267)

راهنمایی ضروری: اغلب قریب به اتفاق مطالب این سایت ترجمه خود ما هستند. با توجه به اینکه برخی از این مطالب برای خواننده ایرانی ابهام و سرگشتگی ایجاد می کند، گاه مجبور به ارائه توضیحات اضافی هستیم. از آنجا که برای همه خوانندگان واجب و ضروری است که مطالب ترجمه را از توضیحات اضافی تشخیص دهند، تمام توضیحات اضافی را بصورت نوشته های کج دارای خط زیرین آورده ایم.


آیا می دانستید که کلر تنها ماده شیمیایی نیست که می تواند شما را قادر سازد که آب استخر را تمیز سازید؟
این واقعیت می تواند شوک ایجاد کند، زیرا اغلب صاحبان استخرها به کلر اعتماد دارند. حتی استخرهای آب شور، که برای آلترناتیو کلر طراحی شده اند، از مقادیر کمی از آن استفاده می کنند. اما کلر سهم منصفانه خود از اشکالات را دارد.
خوشبختانه، یک تغییر دهنده بازی وجود دارد که برای ضد عفونی آب استخر استفاده می شود. این تغییر دهنده، بیگوانید نام دارد.
در این متن شما خواهید دید:
بیگوانید چیست؟
دلایل استفاده از بیگوانید در استخر شما
دلایل عدم استفاده از بیگوانید در استخر شما
شیمی استخر بیگوانید( در برابر کلر)
به موقعیت بچسبید
بیگوانید چیست؟
بیگوانید یک ترکیب مایع ضد عفونی کننده غیر کلره برای استخر شما یا وان بزرگ است.
پلی هگزا متیلن بیگوانید(PHMB) همانند پراکسید هیدروژن دارای قابلیت های ضد عفونی کنندگی و اکسید کنندگی است و در ابتدا جهت ضد عفونی جراحی ها به کار گرفته شد.
دو بار شگفت زده شوید! از این ترکیب می شود به عنوان جایگزین کلر و برم جهت تمیز کردن آب استخر استفاده نمود.
کلر آب استخر را از طریق اسید هیپوکلروس و یون هیپوکلریت ضد عفونی می کند که میکروارگانیزم ها و باکتری های آب استخر را می کشند.
بیگوانید بصورتی متفاوت روی آلاینده ها کار می کند. این ماده آن ها را نمی کشد و در عوض باعث می شود آن ها به یکدیگر بچسبند( باند شوند) این امر به نوبه خود باعث می شود که آلاینده ها توده های نامحلول تشکیل داده و به آسانی توسط فیلتر استخر گرفته شوند.
محدوده ای از محصولات بیگوانیدی در فروشگاه ها وجود دارد و همانند "هوور" برای تمیز کننده های مکشی و "کلینکس" برای بافت ها و منسوجات، بیگوانید هم اغلب به برندهای تجاری زیر ارجاع داده می شود:
باکواسیل
سافت سویم
ریواسیل
آکواسیلک
دلایل استفاده از بیگوانید در استخر
بیگوانید می تواند یک اختلاف در کیفیت آب استخر ایجاد کند و تعدادی دلایل برای آن وجود دارد.
کلرآمین های صفر بوجود می آورد
شما می دانید که استخر به شدت کلرینه شده بویی می دهد که در بعضی استخرهای عمومی سر پوشیده به مشام می رسد. این بوی کلرآمین ها است که محصولات جانبی گازی استخرها هستند و در کلرزنی ناکافی به آب استخر بوجود می آیند.
وقتی استخرها واقعا کثیف می شوند، و سطح کلر پایین می رود، کلرآمین ها تولید می شوند.
کلرآمین ها برای انسان بسیار خطرناک هستند. آن ها می توانند چشم ها، مجاری تنفسی، گلو، پوست و شش ها را تحریک کنند. در بعضی موارد، مردمی که با آن ها در مدت طولانی تماس می یابند، حساسیت های برگشت ناپذیر و مشکلات و ناراحتی های تنفسی پیدا می کنند.
خب! اینجا بیگوانید می آید تا روز شما را نجات دهد.
یک بیگوانید هیچ کلری ندارد( که از آن کلرآمین بوجود بیاید) بیگوانید آنها را تولید نمی کند، و یا هر محصول مضر دیگر جانبی مرتبط را.
این بدان معنی است که شما می توانید در آب پاک شنا کنید و هرگز مجبور به نگرانی در مورد استنشاق فیوم سمی که می تواند منجر به آسیب طولانی مدت به بدن شما در طول زندگی شود، نباشید.
اثر ناگوار کمتری روی بدن دارد
در حالی که کلرامین ها مواد دارای خطر ملایم هستند، برخی افراد نسبت به خود کلر بسیار حساس هستند.
این حساسیت ها به روش های مختلف نشان داده می شوند.
برای مثال، برخی از مردم می توانند درماتیت های تحریک کننده، که در اصل یک سوختگی شیمیایی خفیف است، دریافت کنند. این امر می تواند بصورت بثورات جلدی یا کهیر روی بدن نشان داده شود. پوست هم می تواند ملتهب، حساس و دارای خارش گردد.
مردم دارای آسم و دیگر شرایط تنفسی همانند EIB و ورم آلرژیک مخاط بینی هم می توانند مشکلات مرتبط با کلر را تجربه نمایند. چیزهایی همانند عطسه، خس خس سینه، سرفه، گرفتگی سینه و گرفتگی مجاری تنفسی، همه، می توانند تجربه شوند.
کلر در طی مدت طولانی آستر وینیل استخر را مورد تاثیر قرار داده و آن را بی رنگ و تجزیه می کند. این کار با الیاف و تارو پود لباس شناگران هم صورت می گیرد.
بیگوانید سبب این مشکلات نمی شود. این ماده، آشکارا، آسیب کمتری می رساند و اختیار سالمتری برای شنا است؛ تاثیر این ماده روی مو، لباس، چشم و پوست ملایم تر است و بو هم ندارد.
آن یک ضد عفونی کننده پایدارتر است
اشکال دیگر کلر این است که مکررا باید مورد استفاده استخرها قرار گیرد.
به سبب ساختار، گاز کلر با اشعه UV تخریب می شود. در طی ماه های تابستان، مصرف کلر چشمگیرتر هم می شود. این منجر به افزایش تقاضای کلر می شود که به مفهوم این است که باید برای آن پول بیشتری خرج گردد.
حتی تغییرات درجه حرارت آب می تواند باعث مصرف بالاتر کلر شود، زیرا وقتی این اتفاق می افتد شما لازم دارید که سطح پی اچ را مجددا متعادل نمایید.
به علاوه، اگر فلزاتی همانند مس در آب استخر باشند، کلر می تواند آن ها را اکسید نماید. این می تواند کابوس دارندگان موی بلوند باشد، زیرا این موها سبز می شوند. در غیر از مواردی که بخواهید همانند جوکر به نظر برسید، ممکن است بطور جدی سوییچ کردن از کلر را در دستور کار قرار دهید.
استفاده از بیگوانید در آب استخر، مشکلات اینچنینی را مرتفع می نماید.
نور فرابنفش سبب تجزیه آن نمی شود. در درجه حرارت های بالا پایدارتر است( حتی در اسپا) بیگوانید با فلزاتی که ممکن است در آب باشند واکنش نکرده و آن ها را اکسید نمی کند.
دلایل عدم استفاده از بیگوانید در آب استخر
حالا که دانستیم بیگوانید مزایای فراوانی دارد، باید ببینیم که در استفاده از آن اشکالاتی هم وجود دارد.
ضد عفونی محدود
متاسفانه، بیگوانید به اندازه کلر در ضد عفونی یک طیف کامل موثر نیست.
درست است که بیگوانید باکتری ها و جلبک ها را از بین می برد، اما آلاینده هایی از قبیل عرق، روغن بدن، کرم ضد آفتاب و آلاینده های مرتبط با بدن را حذف نمی کند.
به علاوه، در طول زمان، ممکن است تاثیر ضد عفونی کنندگی بیگوانید کم شود. این به خاطر این است که بعضی میکروارگانیزم ها می توانند نسبت به آن مقاوم شوند. هرچند، شما چنین چیزی را در آب نمی بینید و راهی برای اطمینان از اینکه این اتفاق افتاده است ندارید.
خبر خوب این است که اضافه کردن یک عامل اکسید کننده، که آفر اغلب مراقبین استخرها توسط بیگوانید است، از شر تمام آلاینده های استخر رها می شوید. نقطه ضعف اکسید کننده این است که یک خرج اضافه برای نگهداری استخر روی دست شما می گذارد.
می تواند منجر به تولید آب تیره استخر شود
جز در مواقعی که تمیز کردن استخر شما عالی و صد در صد باشد، استفاده از بیگوانید احتمالا تا اندازه ای باعث کدر شدن آب استخر می شود.
کدر شدن آب استخر به خاطر این ایجاد می شود که بیگوانید باعث می شود باکتری ها به هم بچسبند. این عالی است، چون باکتری های چسبیده راحت تر فیلتر شده و زدوده می گردند.
ولی عیب کار این است که یک فیلتر گرفته شده بطور کارآمدی آب را تمیز نمی کند. پس، آب کدر می شود.
هر چند، شما می توانید این موقعیت را با اضافه کردن مقداری منعقد کننده استخر به مخلوط اصلاح نمایید. منعقد کننده باعث می شود که باکتری های سبب تیرگی تقریبا بلافاصله به هم باند شوند و به ته استخر بروند؛ جایی که با مکش خارج گردند.
گرانتر از کلر
یکی از بزرگترین معایب بیگوانید برچسب قیمت همراه آن است.
نه فقط بیگوانید بیش از کلر هزینه دارد، بلکه از چند محصول متعدد به همراه هم استفاده می کند.
اغلب برندها شما را نیازمند این می کنند که حداقل 3 محصول مختلف مرتبط با بیگوانید را در یک مجموعه دریافت نمایید.( آن ها ارجاع داده می شوند به سیستم کامل مراقبت از استخر)
مطمئنا، بیگوانید باکتری ها را کنترل می کند، اما شما نیاز دارید جلبک کش و اکسید کننده آلاینده های آلی را هم داشته باشید و حتی یک زلالساز که آب استخر را درخشان نگهداری نماید.
سیستم های بیگوانیدی خوب کار می کنند، ولی به خاطر داشته باشید که از آن ها حداقل یک بار در هفته استفاده کنید و هزینه اضافی آن ها به سرعت به هم افزوده خواهد شد.
شیمی بیگوانید استخر( در برابر کلر)
دقیقا همانند ساختار شیمیایی ویژه که در یک استخر کلرینه شده نیازمند نگهداری است، همان قانون در مورد استخر بیگوانیدی هم صدق می کند. هرچند، اختلاف هایی بین این دو وجود دارد.
ضد عفونی کننده
ضد عفونی کننده بیگوانید یک جزء اصلی است که شما نیاز دارید تا آب استخر تمیز نگهداری شود.
در حالی که کلر روی تعداد زیادی از آلاینده ها از قبیل باکتری ها، جلبک ها و مواد آلی اثر می کند، بیگوانید فقط به باکتری ها می چسبد.
سطوح کافی بین 40 و 50 پی پی ام هستند و هرگز نباید از 30 پی پی ام پایینتر آورده شود.
اکسید کننده ندارد
در استخرهای کلرینه، آلاینده های آلی براحتی تخریب می شوند. این آلاینده ها را در اشکال عرق بدن، روغن، کرم ضد آفتاب، ادرار و مدفوع می توان دید( هی! پرنده ها هم می توانند در استخر مدفوع کنند. درست نیست؟)
هر چند، بیگوانید فقط در برابر باکتری ها ضد عفونی کننده است.
برای خلاصی از شر این آلاینده های آلی، شما نیاز به افزودن عامل اکسید کننده به آب استخر دارید. به عنوان یک مزیت جانبی، اکسید کننده کمک به افزایش تاثیر پذیری ضد عفونی کننده در برابر جلبک می کند.
توجه داشته باشید که شما فقط می توانید از اکسید کننده ای که برای کار با ضد عفونی کننده بیگوانید طراحی شده است، استفاده کنید.
همان قانون پی اچ اعمال می شود
سطح پی اچ به اسیدی بودن آب ارجاع داده می شود که وفق توصیه در محدوده مقادیر 7.4 تا 7.6 بر اساس مقیاس پی اچ قرار می گیرد.
در استخرهای کلر زنی شده، نگهداری این سطح متعادل شده می تواند مشکل باشد، زیرا کلر توسط آلاینده ها مصرف شود و توسط نور خورشید تخلیه می گردد.
یک سیستم بیگوانیدی هم همانطور است، پس شما باید سطح پی اچ را هر زمانی که ضد عفونی کننده به آب اضافه می کنید مجددا تست کرده و متعادل نمایید.
قلیاییت هنوز نقش کلیدی دارد
قلیاییت کل برای این کار می کند تا مانع از بروز نوسانات شدید در سطح pH آب گردد.
نوسانات می توانند در زمان هایی در استخر ایجاد شوند که استخر در معرض تاثیرات بیرونی است. تغییر درجه حرارت، ورود شناگر یا باران به آب استخر و افزودن مواد شیمیایی به آب را باید از جمله این تاثیرات بیرونی به حساب آورد.
قلیاییت نیاز دارد که بالای 100 پی پی ام و پایین 150 پی پی ام نگهداری شود. اگر این عدد زیر 100 قرار گیرد، تعادل می تواند بطور قابل ملاحظه ای عقیم گذارده شده یا افت نماید. اگر از 150 بیشتر شود، سطح پی اچ در مقادیر مسبب ایجاد پوسته و آب تیره فرو می رود.
قلیاییت می تواند از چند راه کنترل شود.
برای افزایش آن، از افزایش دهنده پی اچ یا بی کربنات سدیم استفاده کنید.
برای کاهش آن، می توانید از کاهنده آن یا اسید موریاتیک استفاده کنید یا منتظر بمانید تا در طول زمان بطور طبیعی افت پیدا کند.
سختی کلسیم هنوز یک چیز است
مشابه با استخرهای کلرزنی شده، نیاز به کمی کلسیم برای آب استخر بیگوانیدی دارید. مقدار خیلی زیاد کار شما را به داشتن استخر با آب تیره می کشاند. مقدار خیلی کم، آب استخر را به خورندگی بتن و فلزات استخر می کشاند(چیزهایی همانند نردبان و غیره)
افزایش سختی کلسیم تا رسیدن به سطح مطلوب آسان است و با افزودن افزایش دهنده کلسیم صورت می گیرد( بین 175 و 275 پی پی ام)
کاهش کلسیم از راههای مختلف حاصل می گردد:
1- از منعقد کننده استفاده کنید. این امر کلسیم را توده و قلمبه کرده و امکان اینکه بعدا کلسیم با مکش حذف شود را فراهم می آورد.
2- مقداری از آب استخر را زهکشی کرده و آن را با آب نرمتر جایگزین سازید.
3- اسید موریاتیک به استخر اضافه کنید که سطح اشباع آب را بالا برده و آن را متعادل سازد.
نیاز دارد که جلبک را در اختیار بگیرید.
همیشه توصیه شده که استخر خود را از لحاظ شیمیایی در تعادل خوب نگه دارید تا از تشکیل جلبک در اولین جا پیشگیری به عمل آورید.
ولی وقتی جلبک در استخر کلرزنی شده پیدا می شود، ساده ترین و سریعترین راه این است که مشکل با جلبک کش رفع شود.
هرچند، از آنجایی که پای سیستم کلرزنی در میان نیست، شما باید اطمینان داشته باشید که جلبک کشی که استفاده می کنید برای کار با ضد عفونی کننده بیگوانید طراحی شده است.
به موقعیت بچسبید
بیگوآنید جایگزین شایسته ای برای استخرهای کلر است، و برخی که از آن استفاده کرده اند هرگز برنميگردند.
جدا از این که یک سیستم کلر و یا یک سیستم بیگوانید استفاده می کنید، نگه داشتن تمیز آب استخر در همه زمان ها ضروری است تا یک استخر امن و سالم داشته باشید.

صفحه نخست

مهم: اگر اطلاعات خود را بیش از مطالعه و خواندن، از طریق شنیدن به دست می آورید بهتان توصیه می کنیم که "چرا مشاوره تلفنی!؟" را بخوانید.

نکته اول: چنانچه متن بالا نیاز شما را بر آورده نکرده است، کلیدواژه خود را در قسمت جستجو( بالای صفحه) وارد کرده و مقالات مرتبط با خواسته خود را ملاحظه نمایید. شاید یکی از آن ها بر طرف کننده نیاز شما باشد. در این باب به این نکته توجه کنید که از آنجایی که اغلب قریب به اتفاق مطالب این سایت ترجمه خود ما است ممکن است آنچه در سایت های دیگر پیدا نمی کنید را اینجا هم پیدا نکنید، اما آنچه اینجا می یابید را به احتمال زیاد در دیگر جاها نخواهید یافت؛ الا اینکه از اینجا برداشته باشند. در ضمن اگر می خواهید مطالب خوب زیست محیطی سایت های دیگر را ببینید به بخش های روزشمار، هفته شمار و مهم مندرج در صفحه نخست رجوع کنید.( روی قسمت خانه کلیک کنید) این اطمینان را هم داشته باشید که بیشتر مطالب سایت بر اساس پاسخ دادن به سوالات تلفنی یا پیامکی از ما یا دیگران پای بر عرصه وجود گذاشته اند و لذا اگر شما از ما سوالی بپرسید که جوابش را نمی دانیم، یا می دانیم اما در رابطه با آن مطلب در سایت نگذاشته ایم، به احتمال زیاد مدتی بعد مطلبی در باره آن تهیه کرده و در سایت قرار خواهیم داد. 
نکته دوم: در صورت تمایل به اخذ مشاوره تلفنی از قوانین مشاوره، مندرج در بالای صفحه یا صفحه نخست، کسب اطلاع نمایید.
نکته سوم: چنانچه مایل هستید فعالیت خود را با صرف هزینه ای معقول در سایت "بهداشت محیط دم دستی" تبلیغ نمایید، لطفا اینجا را کلیک کنید.

چنانچه به یکی از دو مقوله "بهداشت" و "محیط زیست" علاقمند هستید، یا کلا نسبت به هیچیک از این دو مقوله نگاه خوبی ندارید، به شما اکیدا توصیه می شود اینجا را کلیک کنید.

در ضمن، اگر دوستدار این هستید که در زمره حامیان ما باشید، لطفا اینجا را کلیک کنید.  از آنجا که ما توسط دولت حمایت نمی شویم، امید خود را به حمایت شما عزیزان دوخته ایم. پس اگر فکر می کنید ارزش بیشتر دیده شدن را، دست کم جهت مبارزه با آن هایی که با اطلاعات غلط مردم را در مسیر نادرست قرار می دهند، داریم، لطفا لینک زیر را در گروه های شبکه های مجازی( لینکدین، واتس آپ ، تلگرام و ...) به اشتراک بگذارید.

WWW.YARABUMCO.IR

خط آخر: اگر در هنگام جستجوی نام و نام خانوادگی خود در گوگل و پیدا کردن سایتی که حاوی آن ها هستند به احساس خوبی دست می یابید، لطفا اینجا را کلیک کنید.