walden-pond

comtobe راهنمای فضولات خرگوش( کد 0541)
این متن توسط کریستی تیلور تهیه شده است. کریستی تیلور معلم انجمن خرگوش خانگی بوده و دارای دکترای بیوشیمی و بیولوژی ملکولی از دانشکده طب دانشگاه میامی است.
این متن در باره خطوط راهنمای فضولات خرگوش است. اگر خوب دقت کنید، می توانید اطلاعات زیادی از طریق فضله خرگوش کسب کنید. قبل از تغییر دادن رژیم غذایی خرگوش حتما با دامپزشک خود مشورت نمایید. اگر خرگوش شما در 24 ساعت گذشته مدفوع نکرده است، فوری او را نزد دامپزشک ببرید.


فضولات خرگوش
خرگوش های اندازه متوسط روزی 200 تا 200 فضله تولید می کنند. اندازه و شکل آن ها باید یکنواخت باشد، یعنی گرد بوده و به اندازه نخود فرنگی تا نخود باشند. هیچوقت اندازه فضله های خرگوش خود را از روی اندازه خود خرگوش پیش بینی نکنید!

rab1
فضولات خرگوش
فضولات سالم
آن ها راحت پودر می شوند. این امر به این معنا است که آن ها شکل پایدار دارند، ولی اگر رویشان فشار کمی وارد آید و بین انگشتان گرد شوند، از هم جدا شده و خاک اره هایی شبیه شکل را تشکیل خواهند داد. فضولات خرگوش بعد از خشک شدن سخت می شوند. پس حتما آزمایش را با فضله های تازه انجام دهید.

rab2
فضولات سالم
داخل فضولات سالم
به مجرد اینکه تردی فضله را تست کردید، مقداری از علوفه جویده شده را داخل آن خواهید یافت. تست مرتب باعث می شود شما متوجه گردید چه چیزی معمولا باید در فضله وجود داشته باشد.

rab3
داخل فضله های سالم
رنگ
فضله های تیره تر و آبدارتر ممکن است نشانه این باشند که خرگوش شما از رژیم غذایی مملو از پروتئین بهره می برد. فضله های پایین سمت چپ مال خرگوشی بودند که فقط در 24 ساعت از مصرف علف باغی( یک علف "غنی تر") به خوردن علف دم گربه ای( تصویر بالاتر در سمت راست) رسیدند. بعد از 48 ساعت، فضله ها حاوی علف های جویده شده قابل رویت تر در سطحشان شده و این کار تا زمانی که رنگ قهوه ای روشنتر و اندازه بزرگتر شد ادامه یافت.

rab4
رنگ
حب های راست روده
این فضولات کاملا نرمال هستند. معمولا خرگوش ها آن ها را می خورند تا اینکه مطمئن شوند در رژیم غذاییشان به حد کافی پروتئین و ویتانیم های ب وجود دارد. اگر خرگوش ها تحت استرس زیاد باشند یا قند زیادی در رژیم غذاییشان یافت شود، اینگونه فضولات بیشتر تولید می شوند. تا زمانی که خرگوش "ته کثیف" پیدا نکند( با نشستن روی این فضله ها) مشکلی نیست و این اتفاق همیشه نمی افتد. اگر اینطور شود، باید رژیم غذایی خرگوش را عوض کنید.

rab5
حب های راست روده
حب های راست روده
بعضی اوقات، "حب های راست روده" ساختمان میوه ای شکل دارند که ممکن است در میان تکه های جداگانه ای از مدفوع خرگوش، تکه پاره شده باشند. شما آن ها را از روی بافت نرم، سطح براق( الیافت سفید موی خرگوش هستند) و بویی که اگر پوشش بیرونی غشاها تکه پاره شود، تشدید می گردد، تشخیص خواهید داد.

rab6
حب های راست روده
ارتباط با مو
این فضولات با موی ریخته شده به هم ارتباط دارند. این یک مشکل نیست. این فضا چنین می گوید که دل و روده خرگوش خوب کار می کند و مو به همراه الیاف دیگر بیرون می آید. پیشنهاد می شود که خرگوش های اینچنینی دارای سبزی های تازه تری برای خوردن باشند( علاوه بر فراهم کردن امکان دسترسی آن ها به علف های رایگان) . این کار باعث می شود که چیزها، آبدارتر نگهداری شده و حرکت و سرعت خرگوش ها معتدلتر و متعادلتر گردد. در غیر اینصورت، خرگوش ها سالم به نظر می رسند.

rab7
متصل با مو
مشکلات و نشانه ها
جفتی ها در بالای تصویر نشانگر این هستند که دل و روده خرگوش آرام کار می کند و به دلیلی، 2 حب متصادم در هنگام تشکیل، یک مدفوع دوبل را تشکیل داده اند. این می تواند با استرس یا پیر شدن و بالا رفتن سن صورت گیرد. اگر خرگوش شما روزی دو یا سه بار دبل( یا تریپل) می کند، ممکن است نیاز داشته باشید که خرگوش را نزد دامپزشک برده و محرکی که دل و روده خرگوش را به حالت نرمال برگرداند مطالبه کنید. همانند تصویر تحتانی، حب ها باید اندازه و شکل یکنواخت داشته باشند.

rab8
دوبل ها و منفردها
فضولات تخم مرغی شکل بزرگ
این ها با فضولات دبل( یا تریپل) یا فضولات نرمال بزرگ اشتباه گرفته نمی شوند. فضولات تخم مرغی شکل بزرگ می توانند ناشی از بزرگی روده بزرگ باشند؛ واقعه ای نادر در خرگوش ها که عموما ریشه ژنتیکی داشته و گاهگاهی بعد از تروما بوجود می آید. این یک اتفاق معمولی نیست. اگر شما به خرگوشتان حساس هستید باید با متخصص مشورت کرده و او را در دوره ای طولانی مدت مداوا نمایید.

rab9

فضله های تخم مرغی شکل بزرگ
فضله های گرد کوچک
فضله ها به تعدادی از دلایل کوچک می شوند: استرس عمومی ترین دلیل کوچک شدن فضله ها است. یک صدای قوی یا یک تجربه استرسی می تواند باعث شود که فضله ها بطور موقت کوچک شوند. در طی چند ساعت، آن ها باید به شرایط نرمال بازگشت داده شوند. فضله های بطور مزمن کوچک ممکن است بر یک ناراحتی مزمن دلالت کنند؛ باریک بودن روده یا انسداد جزیی که نیاز به رفتن نزد دامپزشک دارد.

rab10
فضله های گرد کوچک
فضله های کوچک دارای شکل غیر طبیعی
فضله های کوچک دارای شکل غیر طبیعی بر این نکته که خرگوش شما به اندازه کافی غذا نمی خورد دلالت می کند. این امر می تواند بعد از جراحی، اگر دندان های خرگوش شما صدمه دیده باشد، اتفاق بیفتد؛ یا هر چیزی که باعث شود خرگوش شما نخواهد غذا بخورد. بودن در شرایط بعد از جراحی یک نشانه خوب است؛ نشانه ای که نشان می دهد هر چند خرگوش غذای خیلی زیادی نمی خورد، دل و روده او خوب کار می کند. به عبارت دیگر، مدفوع خرگوش به شما می گوید که کی باید یک دامپزشک را ببینید.

rab11
فضله های کوچک دارای شکل غیر طبیعی
فضله های دارای پوشش موکوسی
موکوس فضله بعد از استفاده از آنتی بیوتیک ها معمول است، اما ممکن است چیزی غشای روده را تحریک کرده باشد. در این حالت، خرگوش جعفری را با همان ذوق همیشگی خورده اما فراموش می کند آن را بجود. بطور مشابه، ممکن است دیگر توده های بزرگ یا محرک توسط موکوس احاطه شده باشند.

rab12
فضولات احاطه شده با موکوس
موکوس در فضولات
موکوس ممکن است به علت وجود انگل یا دیگر ناراحتی های جدی دیده شود. اگر موکوس چسبناک ضخیم در مدفوع خرگوش دیده اید حتما با دامپزشک مشورت کنید، به ویژه اگر موکوس پایدار باشد.

rab13
موکوس در فضله
Cecal Dysbiosis
Cecal Dysbiosis، یک مدفوع است که کاملا شکل نگرفته و خمیری و سریش مانند، با بوی کامل است. این امر در نتیجه استرس یا بیماری یا رژیم غذایی مملو از نشاسته، چربی یا قند اتفاق می افتد. این ها نباید با حب های راست روده معمولی که توسط پاها یا ته خرگوش ها له می شوند اشتباه گرفته شوند. اگر اطمینان ندارید، ممکن است از سیخونک زنی استفاده کنید؛ اگر درهم برهمی و بی نظمی از لایه های جداگانه درست شده بود شما با "حب های راست روده" مواجه هستید، اما اگر کاملا با بی شکلی روبرو باشید، مشکل "Cecal Dysbiosis" وجود دارد. گزینه دیگر این است که بسته بعدی را ببینید. شما باید خرگوش های دارای Dysbiosisرا از روی نشانه های بیماری مورد پایش قرار بدهید. خرگوش های مسن ممکن است به خاطر سن بالای جهاز هاضمه و مفاصل دردناک دارای Dysbiosis باشند. شما می توانید درجه حرارت آن ها را بگیرید تا یک عفونت را تحت کنترل بگیرید. اگر با حذف معالجه یا استرس، Dysbiosis کاهش نیافته یا ادامه پیدا کند، وقت ملاقات با یک دامپزشک از راه رسیده است.

rab14
Cecal Dysbiosis
اسهال
اسهال واقعی در خرگوش ها نادر است و سبب یک هشدار می شود. خرگوش های اسهالی ممکن است دارای انگل های کشنده بوده یا خدای ناکرده مسموم گشته باشند. خیلی از بچه خرگوش های دارای مدفوع آبکی ممکن است قبل از آمادگی از شیر گرفته شده باشند. بدون توجه به سن خرگوش، در هنگام مشاهده اسهال آن باید هرچه سریعتر وی را با خود نزد دامپزشک ببرید. اگر امکانش هستد، مقداری از اسهال خرگوش را هم همراه داشته باشید تا امکان آزمایش آن فراهم شود.

rab15
اسهال
آیا من باید نگران بیماری خود بابت دست زدن به فضولات خرگوشم باشم؟
احتمالا متوجه آسانگیری من در لمس مدفوع خرگوش، حتی با احتمال اینکه انگل دارد، شده اید. سیستم ایمنی خرگوش در مقایسه با انسان ضعیف است. انسان ها به ندرت انگل های خرگوش را به خود انتقال می دهند، مگر اینکه سیستم ایمنی واقعا ضعیفی داشته باشند.

rab16
آیا من باید نگران بیماری خود بابت دست زدن به فضولات خرگوشم باشم؟
چطور باید خرگوش را نظافت کنم؟
به سبب اینکه خرگوش ها نسبت به مواد شیمیایی حساس هستند، ممکن است نظافت آن ها دشوار به نظر برسد. خبر خوب این است که صابون ساده( غیر آنتی باکتریال)، سفید کننده( با رقت یک تا ده درصد در آب)، سرکه و نور خورشید(حرارت، خشک کردن و اشعه فرابنفش) بهترین فعالیت ها در ریشه کنی گسترده عمده لک ها، کثافات و پاتوژن ها( که ممکن است شما یا خرگوشتان را عفونی کند) بوده و خطری برای خانواده شما بوجود نمی آورند.

rab17
چطور باید خرگوش را نظافت کنم؟