5comver0007

bukpascomچطور سطح پی اچ آب استخر را بالا ببریم؟( سریع و ساده)( کد 0610)

اگر پی اچ شما از محدوده نرمال پایینتر افتاده، لوله کشی شما ممکن است شروع به خورده شدن نماید و شناگران شما آغاز به شکایت از خارش پوست و سوزش چشم می کنند. پس، شاید باید از خراب شدن تابستان و تفریحات تابستانه حرف زد!

برای بالا بردن سطح پی اچ در استخر، کربنات سدیم( سودا اش) یا بی کربنات سدیم( جوش شیرین) را اضافه کنید تا سطوح پی اچ استخر بین 7.2 تا 7.8 قرار گیرد.

اگر سطوح پی اچ یک کمی پایین باشد، به قرائت ادامه دهید: در این راهنمای نهایی، ما می رویم که ببینیم پی اچ چیست، چرا تعادل پی اچ مهم است، چه چیز پی اچ پایین را باعث می شود، چطور پی اچ آب استخر را بالا ببریم.

پی اچ چیست؟

تعادل پی اچ آب معیاری از این است که آب تا چه اندازه اسیدی یا قلیایی می باشد.

 her P1v1 0610

از لحاظ علمی، مخفف "هیدروژن بالقوه" یا توانایی یک ماده برای جذب یون های هیدروژن است. باحاله، درسته؟

ولی، شما احتمالا می خواهید بدانید که آن در مورد استخر شنا چه معنی می دهد....

مقیاس پی اچ از صفر تا 14 است، که صفر به معنی اسیدی ترین و 14 به مفهوم قلیایی ترین می باشد.

اغلب متخصصین توافق دارند که محدوده بهینه استخرهای شنا 7.2 تا 7.6 است؛ که 7.4 ترجیح داده می شود.

اگر آب خیلی اسیدی است، می تواند سبب آسیب به استخر شما شود و التهابات جدی برای چشم و پوست ایجاد کند.

ولی اگر بسیار قلیایی است، می تواند سبب پوسته پوسته شدن و ایجاد کدورت گردد.( برای اینکه متوجه شوید آب استخر شما زلال یا کدر است می توانید از دیسک سشای استفاده نمایید. برای سفارش خرید دیسک سشای اینجا را کلیک کنید.)

چه تعادل پی اچی مهم است؟

همچنانکه می توانید بگویید، عدم تعادل سطح پی اچ می تواند پیامدهایی را به دنبال داشته باشد. برای مثال:

پی اچ پایین باعث التهاب چشم و پوست می شود. همچنین می تواند غشاهای مخاطی حفره بینی شما را تحریک کند. این به خاطر این است که آب اسیدی روغن های طبیعی بدن شما را از بین می برد.
پی اچ پایین باعث خورندگی تجهیزات می گردد. هر چیزی که در تماس با آب اسیدی باشد اساساً فرسوده می شود، به همین دلیل است که اگر کنترل نشود، لوله کشی، لوازم جانبی، آستر و سایر تجهیزات شما خورده می شود.
پی اچ نامتعادل قدرت کشندگی کلر را از بین می برد. اگر پی اچ پایین یا بالا باشد؛ پی اچ نامتعادل، قهرمان بسیار شرور مبارزه با میکروب های استخر شما خواهد بود. در این سناریو، شما می توانید همه کلر را مصرف کرده و ببینید که چطور سطوح پی اچ آن را بی اثر می سازد.
پی اچ بالا استخر را ابری می کند.( برای تشخیص زلال و ابری بودن استخر از دیسک سشای استفاده کنید( در حالی که آب کدر و ابری الزاما ناایمن نیست، معمولا یک مشکل اساسی را نشان می دهد. و در کنار آن، هیچکس دوست ندارد در یک آب کدر شنا نماید.

چه چیز سبب پی اچ پایین می شود؟

به خاطر اینکه پی اچ یک فاکتور ناپایدار است، خیلی چیزها می توانند روی آن تاثیر بگذارند.

اما وقتی پایین است، معمولا تحت تاثیر آب باران یا آشغال هایی که وارد اب شده اند، این پی اچ کم اتفاق افتاده است.

قلیاییت کل به نوعی عامل تثبیت کننده pH است، بنابراین مهم است که هر بار که سطح pH خود را آزمایش می کنید، این سطح را آزمایش کنید.

وقتی آن پایین است، پی اچ هم همیشه در همان جهت پایین می باشد.

چطور پی اچ را در 5 گام بالا ببریم؟

اکنون که می دانید پی اچ چیست، چرا مهم است و چه تاثیراتی دارد، وارد این مرحله می شویم که چطور آن را اصلاح نماییم.

بالا بردن سطح پی اچ آب استخر یک فرآیند وحشتناک مشکل نیست، اما می تواند مقداری زمانبر باشد. پیروی از گام های زیر ما را به شرایط تعادل باز خواهد گرداند.

گام 1- سطوح شیمی استخر خود را تست کنید.

اگر گمان دارید که سطوح پی اچ آب پایین است، احتمالاً قبلاً شیمی استخر را بررسی کرده اید تا مطمئن شوید. اگر نه، به پیش بروید و آن ها را چک کنید تا دقیقا ببینید چقدر پی اچ پایین است.

سطوح پی اچ ایده آل بین 7.2 تا 7.6 با مقدار بهینه 7.4 است.

پس اگر مقدار پی اچ زیر 7.2 باشد، نیاز دارید که گام هایی را برای افزایش آن انجام دهید.

گام 2- مقدار آب استخر را محاسبه کنید.

شما احتمالا می دانید چند گالن آب در استخرتان است، اما اگر تازه یک خانه استخردار خریداری کرده اید و یا چیزی شبیه آن، ممکن است ندانید. اگر این واقعه اتفاق افتاده، ممکن است مجبور باشیذ کمی حساب و کتاب نمایید.

اما، نگران نباشید! محاسبه خیلی هم سخت نیست. فقط اعداد خود را در یکی از این فرمول ها قرار دهید.

استخرهای مربع یا مستطیل. طول * عرض* عمق*7.5.( اگر استخر بیش از یک عمق دارد، متوسط گیری نمایید)

استخرهای مدور. قطر*قطر*عمق*5.9.

گام 3- اندازه گیری مواد شیمیایی

سدیم کربنات( سودا اش) از عمومی ترین مواد شیمیایی مورد استفاده برای بالا بردن پی اچ و کل قلیاییت استخرها است. برای هر 10000 گالن آب، 6 اونس به اندازه 0.2 پی اچ را بالا می آورد.

برای مثال، فرض کنید که مقدار اندازه گیری شده پی اچ 7 است و شما استخر 20000 گالنی دارید. به منظور بالا بردن پی اچ تا 7.2، کار را با افزودن سودا اش به میزان 12 اونس آغاز می کنید. خوب است؟

مقدار سودا اش اضافه شده برابر است با ( نقاط مورد نیاز برای بالاروی تقسیم بر 2) ضربدر 6 اونس.

این فقط یک تخمین تخصصی است، به این معنی که شما را بسیار نزدیک می کند، اما گاهی اوقات ممکن است لازم باشد کمی بیشتر اضافه کنید.

گام 4- افزودن مواد شیمیایی

در یک سطل 5 گالنی، آب تمیز اضافه کنید و سپس سودا اش اندازه گیری شده را بیفزایید.

آن را کمی صاف کنید تا مخلوط شود و سپس آن را در اطراف محیط استخر بریزید.

مطمئن شوید که پمپ شما در این مدت روشن است تا سودا اش به خوبی در تمام آب گردش کند.

گام 5- تست دوباره آب استخر

حدود یکساعت منتظر بمانید و سپس پی اچ و قلیاییت را دوباره تست کنید. اگر آن ها دوباره به تعادل برگردند، کار شما انجام می شود.

ولی، اگر آن ها هنوز پایین باشند شما مجبورید فرآیند را تکرار کنید. به منظور برگرداندن به شرایط نرمال، مقدار زیادی سودا اش را حسب نیاز اضافه کنید.

آب کمی ابری خواهد بود.( برای اطمینان از ابری یا زلال بودن آب، دیسک سشای را مورد استفاده قرار دهید) ولی باید در چند ساعت، کمی کم یا زیاد، زلال شود.

اگر هنوز با تعادل پی اچ مشکل دارید، سطوح کلر و سختی کلسیم را حسب نیاز تنظیم کنید و پی اچ را دوباره تست کنید.

همچنین؛ مطمئن باشید که استخر شما تا جایی که ممکن است تمیز است، زیرا برگ ها و آشغال ها سبب عدم تعادل می شوند.

خط آخر

بهترین راه برای صرفه جویی در زمان و انرژی جهت ایمن و متعادل نگه داشتن استخر این است که نگهداری خوب هر روزه آن را مد نظر قرار دهید.

هر روز، برگ ها و آشغال ها را بگیرید.( کف روبی نمایید) هر هفته، باید تمام سطوح شیمیایی را تست کنید و مطمئن باشید که هر چیزی متعادل است. و هر ماه، به استخر باید شوک دهید و جاروکشی مکشی نمایید و برس زنی سراسری نمایید تا به آن تمیزی عمقی بدهید.

گاهگاهی، برغم تمامی کوشش ها، سطوح استخر خارج از تعادل خواهد بود. علیرغم این موضوع، همه این چیزها باعث می شود که در نگهداری سطوح مناسب به شما کمک شود و شما مجبور به صرف زمان غیر لازم برای تصحیح پیامد نشوید.

و این چیزی است که تعمیر و بهره برداری و نگهداری استخر در مورد آن است!