5comver0007

                                       09122039437

bukpascomver120



چطور سطوح کلر استخر یا اسپا را کم کنیم؟( کد 0643)

نگهداری سطح صحیح کلر می تواند یک ترفند باشد. و وقتی برای حذف کلرآمین ها، باکتری ها و جلبک ها استخر را تحت تاثیر bluelineشوک کلر bluelineیا سوپر کلریناسیون قرار می دهیم، عبور از علامت و کلرزنی بیش از حد استخر بسیار آسان است.

سطوح کلر ایده آل استخر عموما در محدوده 2 تا 4 قسمت در میلیون( پی پی ام) قرار دارد. اگر آب استخر شما خیلی بیش از 4 تا 5 پی پی ام کلر داشته باشد، خواندن را می توانید ادامه دهید و یاد بگیرید که چه می توانید بکنید.

how p1 0643

چرا سطح کلر من خیلی بالاست؟

how p2 0643

هم دادن شوک زیاد کلر و هم قرار دادن تعداد زیادی قرص کلر در تغذیه کننده منجر به سطوح بالای کلر می شود. راه عمومی دیگر برای زدن کلر زیاد این است که پمپ کلر مایع را در تمام طول شب روشن نگه داریم. شما در روز بعد متوجه می شوید که آب سبز رنگ شده است.

مقادیر صحیح از تثبیت کننده کلر ( اسید سیانوریک یا سیانوریک اسید) کلر را از نور خورشید محافظت می کند و تجزیه طبیعی کلر به آرامی انجام خواهد شد. اسید سیانوریک باید در محدوده ایده آل 30 تا 50 پی پی ام باقی بماند. اگر خودتان متوجه شدید که تثبیت کننده بیشتری به استخر اضافه کرده اید، بطور مختصر مقدار کلر مورد استفاده بعد از کاربرد را کم کنید. از سوی دیگر، ممکن است متوجه شوید که بطور تصادفی مقدار زیادی کلر به آب استخر زده اید. از همان نقطه نظر، اسید سیانوریک خیلی زیاد در استخر می تواند مقدار بازدهی کلر را کم کند. حتی ممکن است شما با قرائت غلط کلر مواجه شده باشید. اگر غلظت اسید سیانوریک بطور قابل ملاحظه ای بالا باشد، در محدوده 100 تا 125 پی پی ام و بیشتر، با یک حرفه ای استخر صحبت کنید. ممکن است نیاز به رقیق کردن آب داشته باشید تا سطوح عقبگرد نمایند.

زمان های مختلف سال نیاز به مقادیر متفاوتی برم یا کلر دارند. در روزهای داغ و آفتابی، استخر شما کلر را سریعا مورد استفاده قرار می دهد. برای استخرهای دارای بار شناگر زیاد و یا بار آشغال برگی، همین قاعده حکمفرماست و شما نیاز دارید که برای حفاظت از سطح کلر بهداشتی ثابت، کلر بیشتر بیفزایید. از سوی دیگر، استخرهای شنا با فیلتراسیون کارآمد و سیستم چرخشی، یا استخرهایی با ضدعفونی‌کننده‌های ثانویه مانند مواد معدنی، ازناتورها یا سیستم‌های UV ممکن است برای حفظ آب تمیز و شفاف به 50 درصد کلر کمتری نیاز داشته باشند.

چقدر زیاد از نظر کلر خیلی زیاد است؟

how p3 0643

حساسیت هر شخصی به کلر متفاوت از دیگری است. وقتی کلر آزاد بیش از 5 پی پی ام باشد، شناگران ممکن است خارش پوست، چشمان ملتهب، و یا موی خشک را تجربه کنند.

استخرها بطور طبیعی کلر را از سطح خود رها می کنند و سطوح خیلی بالا می تواند شش ها و ریه ها را ملتهب نماید. این به ویژه برای استخرهای سر بسته جامه عمل به خود می پوشد.

در سطوح کلر بیش از 10 ppm، لباس های شنا ممکن است شروع به محو شدن کنند. پوشش های استخر آسیب می بینند و آب استخر برای شناگران ناراحت و ناایمن می گردد. در این حالت تا زمانی که سطح کلر آب به زیر 5 پی پی ام برسد باید استخر را تعطیل کرد و پوشش استخر را برداشت.

تست سطوح کلر خیلی بالا

how p4 0643

وقتی سطوح کلر خیلی بالا تست می شود، 10 پی پی ام حداکثر مقداری است که با نوارها یا کیت ها تعیین مقدار می گردد. در سطوح بالاتر از آن، نمونه های تست DPD سفید می شوند یا نوارها شفاف می شوند. اگر این اتفاق بیفتد، نمونه تست را تا نیمه با آب مقطر رقیق کنید و نتیجه را در 2 ضرب کنید.

برای مثال، نیمی از ویال تست آب را تکان دهید و دوباره با آب مقطر پر کنید. بعدا نتیجه تست را در 2 ضرب کنید تا قرائت بالای 10 پی پی ام به دست آید. همان می تواند با نوارهای تست با اختلاط یک فنجان آب استخر با یک فنجان آب تقطیر شده صورت گیرد.

چطور سطوح کلر استخر را کم کنیم؟

اولین چیز این است که اگر سطح کلر آب استخر خیلی بالاست، اضافه کردن کلر را متوقف نمایید. کلریناتور اتوماتیک را خاموش کنید و یا فلوتر کلر استخر را بیرون بیاورید. چند راه مختلف وجود دارد که شما می توانید با بهره گیری از آن ها میزان کلر استخر را کم کنید:

1- کلر را بطور طبیعی با نور خورشید، هوادهی و به هم زنی آب حذف کنید.
2- تیوسولفات سدیم اضافه کنید، یک خنثی کننده کلر، با اثر فوری
3- برای حذف کلر، اسید اسکوربیک یا ویتامین سی اضافه کنید.
4- برای تجزیه کلر،پراکسید هیدروژن اضافه کنید.
ارزانترین اختیار این است که به کلر اجازه دهیم بطور طبیعی تجزیه شود. بعد از شوک استخر، آب را بدون پوشش رها کنید و به کلر زمان بدهید تا خودش بصورت گاز خارج شود. هوادهی استخر و چرخش و یا به هم زنی آب کمک می کند که کلر اضافی سریعتر تخلیه شود. ولی اگر شما بطور اتفاقی مقدار زیادی شوک کلر اضافه کرده اید، و نیاز دارید که از استخر زودتر استفاده کنید، روش های دیگری هستند که موجودند و به شما کمک می کنند زودتر استخر را به شرایط نرمال برگردانید. استخرهای واقع در مناطق سایه ممکن است نتوانند از این روش به طور قابل اعتمادی استفاده کنند، زیرا آن به مقدار زیادی وابسته به نور مستقیم خورشید است.

how p5 0643

وقتی از تیوسولفات سدیم استفاده می کنید، 2 اونس را در هر 10000 گالن آب استخر بریزید تا سطوح کلر را تا 1 پی پی ام پایین بیاورد. اگر از روش های شیمیایی برای پایین آوردن کلر استفاده می کنید، احتمالا این یکی از ارزانترین و قابل اعتمادترین روش ها است.

اسید اسکوربیک غالبا به عنوان از بین برنده لکه استخرهای شنا استفاده می شود، اما این ماده می تواند مقدار کلر استخرهای شنا را هم پایین بیاورد. یک دوز 10 اونسی به ازای هر 10000 گالن آب استخر مقدار کلر را تا حدود 3 پی پی ام پایین می آورد.

پراکسید هیدروژن کمک به تجزیه کلر می کند، اما بهترین عمل آن در پی اچ 7 و بالاتر است. با استفاده از 7 اونس اکسید کننده آکوا سیلک( که 27 درصد پراکسید هیدروژن دارد) در ازای هر 10000 گالن آب استخر میزان کلر را می توان تا 3 پی پی ام پایین آورد. برای اسپا و توده های کوچکتر آب، 1 اونس پراکسید هیدروژن 3 درصد دارویی به ازای هر 100 گالن آب اسپا استفاده می کنیم تا کلر یا برم تا حدود 5 پی پی ام پایین بیاید. به خاطر داشته باشید که بعد از عملکرد موثر پر اکسید هیدروژن، مقدار پی اچ پایین خواهد آمد. بعد از انجام، مطمئن باشید که آب خود را دوباره متعادل ساخته اید.

وقتی از روش های شیمیایی برای پایین بردن کلر استخر و اسپا استفاده می کنید، مراقب باشید که از علامت فراتر نروید. افزودن بیش از حد تیوسولفات سدیم ممکن است مشکل افزودن کلر جدید را، حد اقل بطور موقت، ایجاد کند. تیوسولفات سدیم بیشتر استخرها پس از چند روز محو می شود. همیشه برای تعادل آب توصیه شده و دستورالعمل های دوز صحیح به برچسب محصول مراجعه کنید.

کاهش کلر بالا (یا برم) در وان آب گرم

روش های کاهش مقادیر ضد عفونی کننده ها در اسپا و استخرهای آب گرم بسیار شبیه آن چه در بالا آمد هستند. در بسیاری از موارد، استخر آب داغ را بدون پوشش رها کنید و پمپ جت را در حالت بالا به همراه دمنده هوا به کار بیندازید تا در عرض چند ساعت مقادیر بالا پایین بیایند.

how p6 0643

اگر این به سرعت کافی کار نکند، یک بطری کوچک از خنثی کننده کلر را مورد بررسی قرار دهید، که کاهنده یا خنثی کننده خیلی موثر برم است.

به خاطر داشته باشید که اسپاها و وان های داغ که از برم استفاده می کنند می توانند نسبت به کلر از مقادیر بالاتر برم با تاثیرات جانبی کمتر استفاده کنند. برم 2.5 بار سنگین تر از کلر است و قرایت 2.5 پی پی ام برم با قرائت 1 پی پی ام کلر یکی است. اغلب استخرهای آب داغ که از برم استفاده می کنند باید 3 تا 5 پی پی ام باقیمانده نگه دارند، یا 1 تا 3 پی پی ام در صورت استفاده از ازن یا ضد عفونی کننده های معدنی.

به چه اندازه زیاد "برم آب داغ" خیلی زیاد می گوییم؟ حساسیت فردی وجود دارد، اما اکثر مردم می توانند خیساندن کوتاه مدت در جکوزی با سطوح برم تا 10 پی پی ام (یا سطوح کلر 5 پی پی ام) را بدون تحریک پوستی قابل توجه مدیریت کنند. هرچند، مقادیر بالای برم یک بوی قوی روی پوست و مو باقی می گذارند. این به تنهایی ممکن است کافی باشد تا شما را به داشتن مقادیر پایین تشویق نماید.

زهکشی اسپای دارای مقادیر بالای کلر یا برم ممکن است برای گیاهان و باغچه مشکلات جدی ایجاد کند. پمپ آن به داخل استخر شنا( فقط کلر) یا مستقیما به زهکش انهار دو اختیار دیگر هستند. شما همچنین می توانید آب را با زهکشی جزیی و پر کردن مجدد اسپا یا استخر آب گرم رقیق نمایید.

برای ممانعت از اتفاق دوباره، اغلب نیاز به تغییر پروتکل مدیریت و نگهداری استخر و اسپا است. دوره های طولانی سطوح بالای کلر یا برم می تواند برای سلامت استخر، تجهیزات و لوازم جانبی مانند روکش ها و شناورها مضر باشد. همچنین می تواند فوق العاده شناگران را ناراحت کند و از جمله برای چشم و پوست ناراحت کننده باشد. استخر را کاملا متعادل نگه دارید. دستورالعمل های برچسب شیمیایی را خوب خوانده و مورد پیروی قرار دهید. بر پایه اندازه های استخر و اسپا، رویه های تزریق دز صحیح را درک کنید.