walden-pondهشت راه موثر برای کنترل عنکبوت های خانگی
دانستن اینکه کدام دوستان شما هستند و کدام دشمنان شما می باشند
عنکبوت ها یکی از ترسناکترین آفات خانگی هستند که مردم می خواهند ریشه کن نمایند. ترس از عنکبوت ها از دیگر آفات بیشتر بوده و ورای فهم و درک آدمی است. در صورت گزش یک عنکبوت قوی، بیوه سیاه یا منزوی قهوه ای، و شما نسبت به سم واکنش بد نشان دهید، کارتان به بیمارستان خواهد کشید. این نیز درست است که برخی مرگ ها در اثر گزش عنکبوت بوده است( کمتر از آنکه فکرش را بکنید، فقط 6 تا در یک دهه)

an1

کنترل عنکبوت
برای کنترل آفات و پیشگیری از عنکبوت، چند چیز وجود دارد که دانستن آن ها الزامی می باشد:
1- توقع نداشته باشید که کار کنترل عنکبوت عالی پیش برود. نه مواد شیمیایی خیلی خوب روی عنکبوت ها اثر دارند و نه عنکبوت ها سریعا تحت تاثیر آفت کش ها قرار می گیرند. اسپری کردن مستقیم یک راه خیلی خوب برای کنترل عنکبوت ها نیست. پاهای بلند به عنکبوت ها اجازه می دهد که بدنشان را بالای سطح زمین نگه دارند.پس باقیمانده آفت کش های مانده در سطح زمین فقط پاهای عنکبوت ها را لمس می کند. به علاوه، آن ها یک سیستم گردشی ندارند که حشره کش ها را از پاها به ارگان های بدن آن ها رسانیده و اسباب مرگ آن ها را فراهم آورد.
2- پس حقیقتا مجبورید تماس با حشره را از طریق اسپری مستقیم، یک روزنامه، یک کفش یا هر اسلحه انتخابی دیگر انجام دهید. عنکبوت ها به رده آراکنیدها و نه حشرات تعلق دارند. حشره های واقعی همانند مورچه، سوسک و زنبور از دهانشان برای تمیز کردن خود استفاده می کنند. پس آن ها حشره کش های چسبیده به پاها، ساق ها و بدنشان را می خورند. عنکبوت ها بطور معمول از بخش های دهانی برای پاکسازی خود کمک نمی گیرند. آن ها ساقشان را اگر ذره بزرگی به آن چسبیده باشد تمیز می کنند، ولی این رفتاری نیست که بیمه کند که آفت کش حتما آن ها را خواهد کشت. علاوه بر این، اغلب عنکبوت ها کل زندگیشان را در شبکه ها می گذرانند(جایی که مورد عمل قرار نمی گیرد) پس کنترل عنکبوت نیاز به اینکه "کشتار تماسی" در دستور کار قرار گیرد دارد.
1- یک استثنا در 2 وجود دارد: اگر از اسپری آفت کش در روی سطح یک ترک استفاده می کنید که عنکبوت می تواند داخل آن شده و از آن بیرون بیاید( همانند بین یک لبه تحتانی دیوار و قالی یا تکه چوب تزیینی اطراف پنجره)، بدن عنکبوت احتمالا به اسپری تماس خواهد یافت و آفت کش می تواند موثر باشد.
2- بهترین راه کنترل عنکبوت های جهنده و دونده خانه، کنترل منابع غذایی آن ها در اطراف خانه است. عنکبوت ها دیگر حشرات را می خورند. پس کاهش حشرات دیگر در اطراف خانه شما، منابع غذایی آن ها را کاهش خواهد داد. در این صورت عنکبوت ها علاقه کمتری به آویزان شدن در اطراف خواهند داشت. اکثر عنکبوت ها دوست دارند که اطراف منابع نور آویزان شوند. این کار به آن ها کمک می کند که حشرات پروازی جذب شونده به نور را شکار نمایند. ارزش نمکی عنکبوت تارتن به او اجازه می دهد که غذایش به طرفش بیاید. عنکبوت های شکارچی ورزشکارترند و حقیقتا شکارشان را می زنند. عنکبوت های جهنده شاخه ای از عنکبوت های شکارچی می باشند. تقریبا تمام گونه های جهنده، پاهای کوتاه خپل دارند. این ها شامل عنکبوت های گرگی و منزوی قهوه ای می باشند. شما این عنکبوت ها را در حال تنیدن تار می بینید.
1- پس، برای خلاصی از شر عنکبوت از شر دیگر حشرات راحت شوید. اعمال حشره کش ها در داخل شکاف ها و ترک ها، بعضی کنترل ها را فراهم می آورد، ولی شما می توانید از تله های چسبی یا تخته(مقوا) چسبناک هم استفاده نمایید. این ها مکانیزم های شکاری غیر آفت کشی هستند. بعضی ها می توانند داخل یک شکل جعبه ای تا بخورند تا آیتم های غیر هدف بهشان نچسبند. حقیقتا، در اغلب این تله های چسبی، مواد جذاب وجود ندارند. بعضی شرکت ها تلاش دارند که به تله، بو اضافه کنند، اما جذاب ترین چیز برای عنکبوت دیدن حشره چسبیده به تله چسبی است. حرفه ای های کنترل آفات، اغلب، تله های چسبی را با یک حشره در چسب می بینند و یک عنکبوت دقیقا به بالای آن می چسبد.
2- تله چسبی یا تله چسبناک دقیقا عنکبوت ها را شکار می کند و اگر آن ها از میان تله عبور کنند می میرند. معلوم است که شما قادر نیستید اغلب سطوح را با تله های چسبی پوشش دهید. پس بهتر است آن ها را جاهایی که بیشتر احتمال دارد عنکبوت ها بیایند قرار دهید. جاهای ارام و تاریک را باید جاهایی یافت که احتمال زیاد دارد محل عبور و مرور عنکبوت ها باشند. گنجه مثال خوبی است. همینطور می توان بین تخت و دیوار یا هر قسمت مبلمان و اسباب اثاثیه را در زمره جاهایی که عنکبوت ها ازشان گذر می کنند یافت.
1- تله های چسبی شما را بطرف منبع هجوم هدایت می کنند. شما از طریق این تله ها متوجه می شوید که عنکبوت ها چطور وارد خانه شده اند. اگر شش عنکبوت در سمت چپ تله چسبی گیر کرده باشند، سمت چپ و راستای دیوار را نگاه کرده و منافذی همانند گپ های اطراف یا زیر در یا فرورفتگی دیوار غیر تراز را کنترل نمایید. اگر ترک وجود دارد، می توانید آن را درزگیری نمایید.
2- عنکبوت ها اساسا تنهایی و گوشه گیری را دوست دارند. آن ها حشرات دارای زندگی اجتماعی که مانند مورچه ها و زنبورها زندگی در گروههای بزرگ را دوست داشته باشند نیستند. مثل سایر شکارچیان، آن ها دوست دارند که خودشان عمل کرده و غذایشان را با دیگران قسمت نکنند. لذا اغلب ضربه زدن به عنکبوت با کفش یا روزنامه تاثیری به اندازه اسپری کردن آن ها دارد. جدیدترین روش کنترل عنکبوت استفاده از تله عنکبوت است. گیرنده عنکبوت شما را قادر می سازد عنکبوت را بدون نزدیک شدن به آن و توسط یک قلاب بزرگ به چنگ بیاورید.
چنانچه مایل هستید با صرف هزینه ای معقول فعالیت خود را در سایت "یاشار بوم راشین" تبلیغ نمایید، لطفا اینجا را کلیک کنید.