walden-pondروش های پیشگیری: ساختمان ها و تجهیزات موجود
سوراخ ها و منافذ
با جویدن، جونده ها می توانند از طریق هر منفذ بزرگتر از نیم اینچ(1.3 سانتیمتر) وارد شوند و این کار موش ها را قادر می سازد از طریق هر منفذ بزرگتر از یک چهارم اینچ(0.6 سانتیمتر) وارد شوند. جفت دندان های جلویی(پیشین) موش ها و جوندگان تا اندازه ای به طرف داخل خمیده هستند. این خمیدگی داخلی، جویدن سطوح سخت و تخت را برای آن ها مشکل می سازد. با این حال، وقتی سطح ناصاف یا لبه مورد گزش قرار می گیرد، آن ها می توانند به سرعت اغلب مواد را بجوند. برای جلوگیری از ورود، چنین سوراخ هایی باید با مواد با دوام درزگیری شوند. پشم فولاد(سیم ظرفشویی)، تور سیمی مسی(برند stuf-it)، یا سیم توری که به محکمی در داخل منافذ پک شده است یک درپوش موفق خوب است. برای تعمیر طولانی مدت یا دائمی، قبل از فشار دادن مواد داخل سوراخ، یک وصله گچی سریعا خشک شونده یا مهاری از برند fixall را داخل گلوله stuf-it کرده و بیرون را هموار نمایید(تصویر 1)

jaw1

تصویر 1- وصله کردن سوراخ های کوچک با تور سیمی مسی و یک ترکیب سر هم بندی سریعا خشک شونده(چپ) و تور سیمی یک چهارم اینچ برای سوراخ های بزرگتر(راست)
اگر سیم ظرفشویی مورد استفاده قرار گیرد، محتملا لکه های زنگی نتیجه می شوند. سوراخ هایی که سه اینچ( 8 سانتیمتر) یا بیشتر قطر دارند، قبل از پر شدن با یک ترکیب سر هم بندی خوب، باید با منسوج فلزی بافته/ جوش داده شده یک چهارم اینچی(0.6 سانتیمتری) پوشش داده شده یا پشت بندی شوند( توصیه های زیر فونداسیون ها و کف ها را ببینید) ماده دیگر پشت بندی در دسترس یک سر هم بندی قوی(D.P Wagner Mfg)، یک ورقه سر هم بندی فلزی 15 در 15 سانتیمتر است که سوراخ های تا 11 در 11 سانتیمتر را پوشش می دهد. این ماده یک پشت بند دارای چسب و یک مش سطحی برای بهتر چسبیدن ترکیب سر هم بندی یا دیگر ساختار دارد.
برای بستن منافذ بزرگتر یا حفاظت دیگر سطوح در معرض جوندگی، از مواد مناسب مندرج در جدول شماره یک استفاده نمایید.
جدول شماره یک- مواد توصیه شده ضد جونده

jaw15

منسوجات فلزی، اگر بافته شده نباشند، به سادگی می شکنند. منسوجات فلزی بافته شده/جوشی، شکل خود را در هنگام برش حفظ کرده و اطراف لوله ها و دیگر مواد را چفت و بست مناسب می بخشند. منسوجات فلزی مورد استفاده برای پوشش گپ ها و سورخ ها می توانند با فوم درزگیری، FIX-all ، Quick-Fix یا دیگر ترکیبات سر هم بندی داخلی سریعا خشک شونده پر شوند. وقتی مورد استفاده بیرونی قرار گیرند، جهت ایجاد ضد جونده با دوام تر و به مدت طولانی، می توان از ساروج سیمانی، گچ، سر هم بندی بتنی استفاده کرد(تصویر 2). این ها فقط تعداد محدودی از محصولات در دسترس می باشند.

jaw2

تصویر 2- مواد اصلاحی دارای استفاده زیاد بر روی پشت بند پارچه سیمی بافته شده یک چهارم اینچی

jaw3

تصویر 3- درزگیری سوراخ ها یا گپ ها با مواد ضد جونده در جاهایی که لوله ها، سیم ها یا دیگر مواد مشابه وارد ساختمان می شوند. حتی یک منفذ کوچک حفاظت نشده قادر است جونده را به داخل خانه دعوت نماید.

jaw4

تصویر 4- دیوارپوش های فلزی ممکن است نقاط ورودی برای موش ها و جوندگان در جاهایی که انتهای پنل ها باز گذارده شده اند(چپ) فراهم کنند. دیوارپوش فلزی بدرستی نصب شده روی کف بتنی قرار گرفته یا دارای درزگیر فلزی، آهن نبشی یا سد معبر می باشند(راست)
منافذ اطراف مته ها و دیلم ها، لوله ها و کابل های الکتریکی را در جاهایی که وارد ساختمان می شوند با ملاط سیمان پرتلند، بتن اصلاحی، سنگ یا کولار فلزی ببندید(تصویر 3)
برجستگی ها و موج های دیوارپوش های فلزی می توانند با ملاط یا فلز مسدود شوند. موانع آب و هوایی لاستیکی یا وینیلی به سرعت توسط موش ها و جوندگان، جویده می شوند. ساختمان ها را با دیوارپوشی فلزی توسط پنل های دیوارپوشی اتاق های بیرون ساختمان ورقه های در برابر مواد صلب( درزگیر فلزی یا بتن) طراحی یا بهینه سازی نمایید تا منافذ وجود نداشته باشند.
توجه: اجازه دادن اینکه دیوارپوش های فلزی مستقیما در برابر بتن قرار گیرند، می تواند منجر به ایجاد شتاب در زنگ زدگی و خوردگی گردد.دیوارپوش باید به گونه ای کارگذاری گردد که منافذ عرض بیشتر از یک هشتم اینچ(0.3 سانتیمتر) نداشته باشند. اگر دیوارپوش با برجستگی های افقی هم کارگذاری گردد، انتهاها باید درزگیری شوند یا کف چیزهایی که برای تزیینات مورد استفاده قرار می گیرند، درزگیری و بسته شوند.
تهویه ها و پنجره ها
در جاهایی که در و پنجره ها برای جوندگان قابل دسترسی هستند، فقط از مواد توری پنجره فلزی استفاده کنید. از لبه های غیر ضروری خارج پنجره ها خودداری نمایید. در مواقع نیاز، منافذ تهویه و پنجره ها را با تور سیمی گالوانیزه جوشی/بافته، توری دار نمایید. در ساختمان های تجاری و کشاورزی و مناطق مسکونی با فشار بالای جمعیتی جوندگان، وجود چنین توری هایی الزامی است. برای سوراخ های بزرگ یا جاهایی که اسکرین در معرض خشونت قرار دارد، میله های افقی را برای حفاظت از توری اضافه کنید. اگر منفذ یک مسیر دسترسی است، توری را روی یک قالب لولادار کارگذاری نمایید.
تمام منافذ تهویه و داکت ها برای سیستم های گرمایشی و تهویه مطبوع هوا باید توری دار شوند یا بالا برده شده و با وسیله ممانعت کننده حفاظت گردند تا از ورود جوندگان ممانعت به عمل آید. دیواره های مشبک هوای سرد مناطق مسکونی(خانه های مسکونی) می توانند براحتی با قرار دادن تور سیمی یک چهارم اینچی(0.6 سانتیمتر) پشت سر دیواره مشبک، به طوری که بد منظره به نظر نرسد، ضد جونده گردند. در برخی کاربردها، تهویه های برقی می توانند با صفحات فلزی لولادار(کرکره ای شده) پوشش داده شده و با جریان هوا باز و با بسته شدن فن، بسته شوند. این کرکره ها، فقط اگر به محکمی فیت شوند و جوانبشان برای ممانعت از فشار جوندگان دارای تو رفتگی شده باشد، موثر هستند. توجه: تور سیمی کمتر از نیم اینچ در نیم اینچ(1.3 در 1.3 سانتیمتر) به میزان قابل ملاحظه ای جریان هوا را کم می کند. در ساختمان هایی که تهویه حاضر به طور حاشیه ای کافی یا غیر کافی است، چنین محدودیت هایی ممکن است دست نیافتنی باشد. در برخی موقعیت ها، توری های مش ریز ممکن است در اثر غبار یا یخ گرفته شوند. در چنین شرایطی، از تور سیمی های 1.3 سانتیمتر در 1.3 سانتیمتر استفاده کنید تا بین نیازمندی های تهویه و ورود جونده، تعادل ایجاد کرده باشید.
درب های بیرونی
درب ها باید محکم فیت شوند و فاصله بین کف درب و آستانه نباید از یک چهارم اینچ(0.6 سانتیمتر) بیشتر باشد. در برخی موارد، ساخت آستانه نسبت به تعمیر در، دارای ارجحیت است.
آستانه فلزی می تواند به کف ها بسته شود. لوله های فولادی ملحق شده به کف بتنی، آستانه های ضد جونده خوبی را فراهم می کنند و به درها اجازه می دهند که موقع باز شدن، آزادانه پس و پیش بروند. آستانه های لوله ای، به ویژه هنگامی که درگاهها توسط جک های چرخدار پالت، تجهیزات سنگین یا احشام مورد استفاده قرار می گیرند، مفید هستند. درزگیر یا کانال فلزی را روی لبه پایین تر درب ها، به ویژه درب های چوبی نرم کارگذاری نمایید( تصویر 5) جایی که درب، استفاده کمی را دریافت می دارد و لبه ها براحتی برای جوندگی جوندگان در دسترس نیستند، روکش درب لاستیکی با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته است.

jaw5
تصویر 5-درزگیر فلزی یا کانال فلزی از جوندگی جوندگان در لبه های پایینی یک در محافظت به عمل می آورد.
درزگیر بدرستی اعمال شده تا 0.3 سانتیمتری لبه در جوانب و کف امتداد پیدا می کند. با مواد تسمه نقاله تغییر شکل یافته برای فیت شدن در داخل قالب های کانال جانبی و بالا برده شده تا بالای چاچوب در، گپ بالا یا جوانب درهای ورودی را ببندید. ریل های کف خمیده درب ها باید صاف شوند.آسیب بتن به سبب مسلح شدن ناکافی یا تجارب و عملکردهای جایگزینی ضعیف باید تعمیر شود یا بتن جایگزین گردد. بعضی وقت ها، یک آستانه فلزی یا لوله ای مرجح بوده یا مورد نیاز است.
وسایل بستن درب مکانیکی در زمان صرفه جویی ایجاد نموده و کمک می کنند که بر قصورهای انسانی غلبه شود. درگاه های مورد استفاده برای تهویه را با درب توری های ضد جونده تجهیز کنید، یا اگر سطح درب برای صعود جونده ها خیلی صیقلی است، درب خروجی را به گونه ای تعمیر کنید که نیمه بالاتر بتواند برای تهویه، باز نگهداری شود. همیشه در ساختمان های کشاورزی و تجاری، از صفحه لگدکوب سنگین و قالب صلب روی درهای توری استفاده کنید. درب توری های با قالب سبک، براحتی خمیدگی از شکل خارج شده پیدا کرده و به جوندگان اجازه ورود می دهند.
فونداسیون ها و کف ها
گپ ها یا ترک های در طول نمای ساختمان، جایی که قالب دیوار یا دیوارپوش با فونداسیون برخورد می کند، ورودی ساده جوندگان را فراهم می آورد. چنین منافذی می توانند با کار بتنی تمام شده و خوب انجام یافته و کارگذاری قالب محکم دیوار و دیوارپوش یا درج درزگیر توری فلزی بین دیوارپوش و فونداسیون، پیش تهویه گردند. استفاده از مواد سطح خارجی ضد جونده همانند بتن، درزگیر یا ورقه گذاری فلزی، اگر بخوبی کارگذاری شده و تمام برجستگی ها و موج ها را ببندند نیز موثر است.
جوندگان می توانند توسط نقب زدن از زیر کف یا فونداسیون، داخل ساختمان های با ستون ها یا دیوارهای فونداسیون کم عمق شوند. برای جلوگیری از ورود جونده از این مسیر، دیوارهای فونداسیون زیر زمین را حداقل 91 سانتیمتر امتداد دهید. این امر آسیب حاصل از یخ زدگی را هم کم می کند. یک معبر افقی امتداد یافته نیز می تواند اضافه شود تا جونده های نقب زننده را از فونداسیون منحرف نماید(تصویر 6)

jaw6

تصویر 6- معبر افقی یک فوتی امتداد یافته جهت منحرف کردن جوندگان نقب زننده
از استفاده از فناوری های ساختمانی دال روی تراز برای ساختمان های کشاورزی یا پدهای بزرگ صندوقی اجتناب نمایید. صرفه جویی محتمل در ساخت اولیه ممکن است به سرعت توسط هزینه های آسیب جوندگان و رویه های کنترل از بین برود.
سطح کف داخلی
جایی که غذا در دسترس باشد، جوندگان کوشش بیشتری برای ورود به ساختمان ها می کنند. آن ها عموما پناهگاه های زیر کف ها و دال های بتنی را جستجو می کنند تا با نقب زدن بتوانند حفاظت پیدا کنند. ایده آل این است که کف ها، دال ها، پیاده راهها با رویه های عمیق یا با دیوارهای پوشش بتنی یا توری مش یک چهارم اینچ(0.6 سانتیمتر) نصب شوند(تصویر 7)

jaw7

تصویر 7- یک تیغه ساخته شده از بتن جلوگیری از نقب زدن زیر فونداسیون نموده و مانع از ورود به ساختمان می گردد. تیغه ها می توانند در ساختمان های موجود کارگذاری شوند. یک رویه افقی امتداد یافته، اغلب نقب زدن جوندگان را به دور از سازه ها منحرف می کند. راست: با کارگذاری تور سیمی پوشانده شده توسط یک باند از ورقه فلزی، اتاقک غذا، انبار غله و دیگر سازه های چوبی موجود می توانند ضد جونده شوند. تور سیمی می تواند به عنوان یک تیغه جهت ممانعت از نقب زدن جوندگان نیز باشد.
انتخاب بین مش سیمی و بتن وابسته به عمر مورد توقع ساختمان دارد. هر چند مش سیمی هزینه ای بطور قابل ملاحظه کمتر از بتن دارد، مفید بودن آن تنها تا 5 الی 10 سال مورد انتظار خواهد بود.
ترک ها و شکاف های فونداسیون و کف ها را با ملاط بتن یا سنگ تعمیر نمایید. انواع متعددی از محصولات نصب سریع وجود دارند که از میان ان ها می توان به FIX-all ، Quick-Fix که دارای استفاده های داخلی هستند اشاره کرد. اصلاح کننده بتنی، Rockite ، Pour Stone برای استفاده داخلی یا خارجی استفاده می شوند(قبلا در تصویر 2 تشریح شده است) 4 محصول آخر به ویژه برای تعمیرات طراحی شده اند و نصب سریع، چسبیدگی خوب، نداشتن خواص آب رفتن، آن ها را مناسب و ایده آل کارهای پیشگیری می نماید. هر چند، هر کدام، برای کاربرد خاصی در نظر گرفته شده اند: Pour Stoneو Rockite برای ریخته شدن ساده در ترک های کف و داخل شکاف ها طراحی شده اند که پیچ ها و ماشین آلات را مهار کنند و در 15 دقیقه سخت می شوند. ماده اصلاح کننده بتنی، یک ملاط است که برای تعمیر سطوح سنگی مناسب بوده و دارای پلیمر وینیلی برای افزایش چسبندگی است. این ماده در 2 ساعت سفت شده و بعد از 24 ساعت سخت می گردد.Quick-Fix یک گچ اصلاح کننده با دوام است که برای استفاده داخلی روی گچ، گچ تخته و سطوح چوبی مورد استفاده قرار می گیرد. زمان خشک شدن ممکن است وابسته به ضخامت در حدود 30 دقیقه باشد. در تمامی این نوع تعمیرات، استفاده از تقویت با تور سیمی معمولا نیاز به سطوح افقی بالاسری یا عمودی برای افزودن استحکام و فراهم کردن پشت بند مورد نیاز دارد. جونده ها می توانند سیمان پرتلند و بتن را بجوند و روی آن ها پنجول بکشند، تا سبب تخریب آن ها گردند. پس اگر جونده ها از سطح تعمیری به عنوان نقطه ورود استفاده می کنند، استفاده از تور سیمی نیم اینچی(1.3 سانتیمتر) قرار گرفته در یک چهارم اینچی(0.6 سانتیمتری) بالای سطح تعمیری ممکن است مورد نیاز باشد. از سوی دیگر، سطح رویی حفاظتی ضد جونده موثر موقت را تا زمانی که بتن کاملا عمل آِید فراهم سازید. احتیاط: محصولات فلزی قرار گرفته در یک اینچ سطح بتنی(2.5 سانتیمتر) اکسیده و خرده شده و ممکن است رنگ بتن را از بین ببرند.
اگر جونده ها به فضاهای گربه رو واقع در زیر کف ساختمان ها دسترسی پیدا کنند، با استفاده از اصلاحات مشروح در ذیل(تصویر 8) ، از ورود آن ها به دیوارها جلوگیری نمایید.

jaw8

تصویر 8- روش پیشگیری جونده ها از دیوارهای دوبل. در ساختمان های قدیمی، ورق فلزی گالوانیزه:الف- ممکن است برش زده شده و داخل فضای بین تیرهای عمودی، تیرهای سقف، کف و زیر بنا میخ کوبی شود; در ساختمان های تحت ساخت انجام این کار برمبنای استفاده از موانع غیر قابل احتراق ساخته شده از بتن کیفیت خوب یا آجر(ب) توصیه می شود(ج) .
نگهداری یک سطح با 3 فوت عرض و بدون علف هرز و تمیز در اطراف فونداسیون های ساختمان، دال بتنی و رویه راه، اغلب به همان اندازه حذف منابع غذایی و پناهگاه های جذاب، از نقب زدن جوندگان ممانعت به عمل می آورد. جایی که سایش خاک عریان محتمل است، این میانگیر می تواند توسط علف زنی دقیق و منظم رستنی ها یا درج شن سنگین نگهداری شود. برای ممانعت از نقب زنی، یک باریکه با یک اینچ قطر(2.5 سانتیمتر) یا ماسه درشت تر قرار گرفته در باند حداقل دو فوتی(عرض) و نیم فوت عمق با مش یک چهارم اینچی را کارگذاری نمایید.
ضد جونده سازی داخل
وقتی جونده ها و موش ها در ساختمان هستند، توجه به داخل باید به اندازه ضد جونده سازی خارج که تمامی منابع پناهگاهی را حذف میکند، باشد. در چنین مواردی، ترکیب عملکردها مورد نیاز است، زیرا محتملا هیچ عملکرد منفردی نتیجه رضایت بخش را ایجاد نخواهد نمود.
کف های بتنی به کف های چوبی ترجیح داده می شوند. کوشش باید صورت گیرد تا راه نفوذ جونده ها را ببندد. از تله ها برای حذف جونده ها استفاده کنید یا پاکت های طعمه مسموم را در منافذ کف یا دیوار قرار دهید و سپس منافذ را با فلز گالوانیزه یا توری سیمی یا گچ اصلاحی بصورتی که قبلا تشریح شده است، درزگیری نمایید. منافذ جدید را به مجرد پیدا شدن مورد عمل قرار دهید. در ساختمان های اشغال شده(مسکونی)، همیشه قبل از درزگیری دیوارهای داخلی از تله جونده استفاده کنید تا از ایجاد بو ، لک و هجوم حشراتی که به اجساد جوندگان مرده حمله می کنند ممانعت به عمل آورید.
محل های پنهان شدن جوندگان در پشت و زیر تجهیزات را حذف نمایید. تغذیه کنندگان تسهیلات احشام باید کف تخت داشته باشند و به گونه ای طراحی و کارگذاری شوند که جونده ها نتوانند زیر یا پشت آن ها پناهگاه پیدا کنند. توجه ویژه به اتاق های ذخیره، گنجه ها، ذخیره تغذیه، دیگر جاهایی که فناوری های ساختمانی ممکن است اجازه ورود جونده ها به دیوارها، فضاهای کف یا اتاق زیر شیروانی را بدهد، نمایید. توده های چوب و دیگر آیتم های ذخیره باید 18 اینچ بالای کف باشند و 18 تا 24 اینچ دور از دیوارها قرار داده شوند تا امکان بازرسی و تمیز کاری مناسب فراهم گردد. فراورده های انبار شده باید همیشه دور از کف و روی پالت ها انبار شوند و با دیوارها فاصله داشته باشند و باید چرخش داشته باشند تا از ایجاد هجوم در مناطق دست نخورده ممانعت به عمل آید.
جونده ها، اغلب مواد داخل دیوار را در گوشه ها یا جاهایی که اتصالات مواد ساختمانی، لبه ایجاد می کنند ، می جوند. فناوری های ضعیف ساختمانی ممکن است به جونده ها اجازه دهند از طریق موادی که به غلط ضد جونده لحاظ شده اند راه خود را باز نمایند.
عایق سازی محیطی بخش الزامی ساختمان های با مصرف انرژی کارآمد می باشد. قراردادن عایق در بیرون دیوار فونداسیون، آن را در برابر اسیب مکانیکی و هجوم و تخریب توسط جوندگان بیمه می کند. برای جلوگیری از آسیب به عایق سازی محیطی، از ساخت دیوارهای ساندویچی که در آن ها عایق داخل بتن قرار می گیرد، استفاده نمایید. عایق قرار گرفته در بیرون دیوار فونداسیون، نیاز به مواد پوششی حفاظتی دارد. مواد مناسب شامل چارچوب سیمانی مستطیلی، پلاستیک فایبرگلاس مسلح دانسیته بالا، پوشش های صاف شده همانند Block Bond یا SureWall هستند. در چنین موقعیت هایی، درزگیر فلزی باید جهت جلوگیری بالقوه از مسیرهای ورودی موریانه های زیر زمینی مورد استفاده قرار گیرند. امروزه، چندین شرکت پوشش های ویژه ای برای عایق بندی خارجی محیطی فراهم می کنند.مثال ها شامل DuraWall و Secure-Wall هستند.
مواد پوششی حفاظتی را دست کم 91 سانتیمتر زیر سطح تمام شده، گسترش دهید.اگر لایه حفاظتی، کمتر از 91 سانتیمتر زیر زمین برود، یک لبه افقی اضافه کنید که حداقل یک فوت به طرف بیرون امتداد داشته باشد.تمام لبه های بالایی و گوشه ها باید با درزگیر فلزی درجه سنگین اتصال بسته حفاظت شوند(تصویر 9)

jaw9

تصویر 9-عایق بندی محیطی قرار گرفته در فونداسیون، تیغه، دیوار مهاری باید حفاظت شوند تا جلو آسیب جونده را بگیرند.حفاظت در سراسر بالا و به عمق حداقل 36 اینچ زیر سطح خاک مورد نیاز است.
زهکش ها و لوله ها
موش ها و جوندگان از لوله های زهکش یا سیستم های فاضلابرو برای ورود به منازل استفاده می کنند.زهکش های کف را با دریچه های فلزی که نسبتا در جا نگهداری می شوند، تجهیز نمایید.منافذ دریچه ها نباید قطر بیش از 0.6 سانتیمتر داشته باشند.در مناطق مورد هجوم جونده، تور سیمی نیم اینچی را روی تهویه های سقف فاضلابرو، نگهداری نمایید.اگر سیستم فاضلابرو، در معرض هجوم جونده شناخته شده است، یک حفاظ جونده شیر یکراهه مگس پران ممکن است در توالت نصب گردد(تصویر 10)

jaw10
تصویر 10- منافذی که ممکن است اجازه ورود جوندگان را بدهند چک کنید.
برای منافذی که می توانند اجازه ورود جوندگان را بدهند، منافذ خطوط فرعی فاضلابروها باید چک شوند.ردیاب های نشتی تولید کننده دود، اغلب توسط سازمان هایی که خطوط فاضلابرو را برای نشت و منفذ چک می کنند، مورد استفاده قرار می گیرند.اگر منافذ ردیابی شوند، لوله را جایگزین کرده و یا با تور سیمی 0.6 سانتیمتری لوله شکسته را بپیچید.از مواد اصلاحی بتنی برای درزگیری سطح استفاده نمایید.ناودان های آبروها اغلب برای این منظور مورد استفاده قرار می گیرند تا راه ورود جونده ها به سقف را باز نمایند.ممکن است استفاده از توری سیمی 0.6 سانتیمتر یا شبکه روی منافذ پایه ناودان امکان پذیر باشد. با این حال، نگهداری مداوم برای حذف آشغال های تجمع یافته مورد نیاز است; به ویژه وقتی که برگ ها و ترکه های کوچک از بام ها به داخل سیستم آبرو شسته می شوند. شیرهای مگس پران نیز در اینجا مورد استفاده دارند. آن ها بسته هستند; الا وقتی به دلیل ریزش باران و جریان آب، باز می شوند. منافذ کف یا زهکش های انحرافی باید دارای پوشش باشند. آبرو و دیگر پوشش های زهکش، باید از آشغال ها تمیز نگه داشته شوند تا جلو پس زدن آب را بگیرند.
سیستم های مدیریت فضولات در تاسیسات احشام ممکن است به نوعی باشد که بطور دوره ای، فضولات یا آب را از ساختمان به لاگون یا دیگر سطوح ذخیره سازی، زهکشی نماید. در چنین مواردی، یک پوشش فلزی شناوریا بست مدل شیر یکطرفه در انتهای باز لوله تخلیه با لولایی در لبه بالاتر آن می تواند موثر باشد. لولا باید براحتی عمل کند، بطوری که وقتی جریان آب یا فضولات بطرف خارج است باز باشد، اما وقتی جریان فضولات متوقف می شود، به سر جای خود برگردد(مشابه دریچه جزر و مد مورد استفاده در زهکش های نواحی ساحلی) یک روش بهتر، امتداد لوله تخلیه به فاصله به اندازه کافی دور از ساحل یا داخل لاگون است تا از پریدن یا خزیدن جوندگان به داخل انتهای باز، ممانعت شود.(تصویر 11)

jaw11

تصویر 11- حفاظ لوله تخلیه فضولات برای جلوگیری از دسترسی توسط جونده ها به لوله باز
همیشه در هنگامی که فضولات ذخیره شده زیر ساختمانی در حال استفاده نیستند، دریچه پمپ را ببندید. باز گذاردن آن، به جونده ها اجازه ورود می دهد.
موانع و حفاظ های فیزیکی
جهت پیشگیری از صعود جوندگان یا مسافرت در یک مسیر ویژه، حفاظ های ساخته شده از ورقه های فولادی یا مواد مشابه را کارگذاری نمایید.(جدول 1) حفاظ ها باید عرض کافی داشته باشند و دارای موقعیتی شوند که جوندگان را از رسیدن به حاشیه های بیرونیشان، از طریق صعود یا پرش، دور نگه دارند. سطوح عرشه ممکن است نیاز به حفاظ هایی برای دور نگه داشتن جونده ها از پرش یا صعود از فونداسیون ها، لوله ها، پله ها، سطوح دیوار خارجی زبر داشته و از هجوم آن ها به کامیون ها یا لکوموتیو انتقال کالاها ممانعت به عمل آورند.
یک باند از ورق فلزی از صعود جوندگان جلوگیری می نماید. حفاظ های جوندگان حداقل باید 14 اینچ عرض داشته باشند، اما ورق های 18 اینچی مرجح شمرده می شوند( تصویر 12)

jaw12
تصویر 12- حفاظ ها مانع از این می شوند که موش ها و جوندگان از گوشه ها بالا بروند.
در داخل ساختمان ها، چنین حفاظ هایی مانع از این می شوند که موش ها و جوندگان از گوشه ها بالا بروند. در ترکیب با تور سیمی یا مواد مناسب دیگر، آن ها می توانند یک ساختمان را اساسا ضد جونده نمایند. این اصلاحات برای ایستگاه های پمپاژ، تاسیسات تصفیه آب، ایستگاه های نیرو، تاسیسات ارتباطی ضروری هستند. آن ها همچنین برای اینکه انبارهای غله، طویله ها و دیگر ساختمان های قدیمی تر در حال استفاده ضد موش و جونده شوند، مورد استفاده قرار می گیرند.
حفاظ های روی دیوارها حداقل باید 91 سانتیمتر بالاتر از کف یا سطح زمین باشند. حفاظ های تخت برای اینکه از مسافرت جونده ها در طول لوله های افقی یا عمودی یا سیم های برق جلوگیری کنند، مورد استفاده قرار می گیرند.(تصویر 13)

jaw13
تصویر 13-مخروط ها یا دیسک ها به عنوان محافظ جونده ها روی کابل های معلق، ناودان های آبروی باران، آبگذرها، ریسمان ها، دیلم ها یا لوله ها عمل می کنند.

jaw14

تصویر 14- حفاظ ها می توانند جهت پیشگیری از صعود جونده ها به دیلم ها، لوله ها، سیم های منتج به ساختمان ها مورد استفاده قرار گیرند. رویه راه یا فونداسیون انبار غله باید داخل زمین درج گردد تا مانع از نقب زنی موش ها و جوندگان گردد.
با کمی اغماض، شما می توانید حفاظ هایی را طراحی نمایید که با هر موقعیت داده شده جور هستند. حفاظ های با لولای ازاد براحتی آسیب می بینند. حفاظ های دایره ای باید به اندازه 46 سانتیمتر اطراف خطی که آن ها حفاظت می کنند، امتداد یابند. آن ها با فلز درجه 24 ساخته می شوند و بوسیله یک یا بیشتر از دستک ها در سمت مخالف دسترسی جونده ها مهار می شوند. حفاظ های دایره ای مخروطی شکل مانع از این می شوند که جونده ها از لوله های عمودی، پایه ها، درختان صعود نمایند. سپرها یا حفاظ های سیمی ساخته شده از مش سیمی 0.6 سانتیمتری در ممانعت از ورود جونده ها به تسمه نقاله، نیروگاه های زیر زمینی، خطوط ارتباطی، دیلم تغذیه، قاب تهویه و منافذ مشابه مفیدند.
دستکاری غذا و سطوح ذخیره
حتی اگر همه سوراخ ها و منافذ، درزگیری شوند، احتمالا جونده ها راهی برای ورود به داخل مخزن غذا و سطوح دستکاری پیدا می کنند. بعضی اوقات، جونده ها با تامین کننده ها می آیند و گاهی از طریق در و پنجره باز وارد می شوند. اغلب، یکی دو منفذ، ردگیری نشده باقی می ماند. این سوراخ های پنهانی اغلب زیر سینک ها، پشت تجهیزات، در سقف های کاذب یا معلق و پشت یا زیر قفسه ها هستند. از انجا که محیط زیست تمام نیازهای اساسی را داراست، جونده ها به سرعت جمعیت های حیاتی خود را تثبیت می کنند. راه حل حذف پناهگاهها است و علاوه بر آن باید منابع آب و غذای جوندگان را حذف نمود.
تمام تجهیزات از قبیل یخچال های بزرگ، فریزرها، پیشخوان ها، ماشین های ظرفشویی، ضد عفونی کننده ها باید بالا آورده شده و قابل حرکت گردند. این کار باعث می شود که زیر و پشت آن ها قابل تمیزسازی گردد. دیوارهای عایق بندی شده و فضاهای مسدود باید به محکمی بسته شوند تا نتوانند به عنوان پناهگاه مورد استفاده قرار گیرند. منافذ عموما در پیشخوان های کاری فولاد ضد زنگ جدید در ساپورت های زیر سطح کار دیده می شوند و یا در جاهای فراهم شده برای زهکشی به چشم می خورند. زهکش ها باید آسان تمیز شوند، ولی باید دارای درپوش ضد جونده هم باشند.
محصولات غذایی ذخیره شده باید در ظروف ضد جونده باشند یا حداقل در قفسه دارای فاصله 46 سانتیمتری قرار گیرند، هر چند ارجح است که فاصله بالای کف دست کم 76 سانتیمتر باشد. ساپورت های لوله ای(پایه ها) قفسه ها باید دست کم 10 سانتیمتر قطر داشته باشند تا جونده ها امکان بالا رفتن از آن را پیدا نکنند.
تمام کالاهای آسیب دیده و بازگشتی و دورانداختنی را در اتاق ضد جونده قرار دهید. سطوح بارگیری باید کاملا و به محکمی ضد جونده باشند و فقط در ساعات روز باز شوند. تمام درب های بیرونی باید خود بخود بسته شونده باشند و دارای صفحات لگد کوب سنگین باشند. آن ها باید به منظور بررسی گپ های اضافی بطور دوره ای کنترل گردند. در انبارها و موقعیت های ذخیره سازی، غذاهای فوق العاده مستعد را در جاهایی که بتوانند بخوبی ضد جونده شوند و مرتبا کنترل گردند، متمرکز نمایید. اینجاها باید دارای ایستگاه های طعمه جوندگان باشند و تله های موشی که چند موش را با هم گیر می اندازند بطور دایم در اطراف محیط کارگذاری گردند.
آبشخورهای تغذیه احشام
جونده ها عموما زیر آبشخورهای تغذیه ای که مستقیما روی زمین یا نزدیک سطح زمین قرار داده شده اند، نقب زده و آشیانه می سازند. ابشخورهای بتنی خوب طراحی شده که به محکمی روی پایه بتنی قرار می گیرند، پناهگاه های جوندگان را حذف می کنند. اگرچه رفت و آمد احشام ممکن است نقب زدن زیر دال بتنی را مشکل زا نماید، یک فونداسیون ممکن است مورد نیاز باشد تا از نقب زدن اطراف جوانب دال که استفاده سنگین احشام را دریافت نمی کند، ممانعت نماید. دال های بتنی که آبشخورهای تغذیه رویشان قرار می گیرند، باید دارای فونداسیون هایی به امتداد 91 سانتیمتر داخل خاک در لبه بیرونی باشند تا جلو نقب زدن زیر دال جوندگان را بگیرند. کارگذاری شن سنگین و نگهداری منطقه تمیز فاقد علف هرز در اطراف محیط دال مانع از نقب زدن جوندگان می شود و اجازه به شناسایی راحت تر فعالیت جوندگان می دهد.
ذخیره غذا و مواد دور انداختنی
تغذیه احشام یا حیوانات خانگی و دورریزهای خوردنی جونده ها را جذب می کند و یک منبع عمومی غذا محسوب می شود. همیشه این مواد را در ظروف فلزی با درب محکم جفت شونده، ذخیره سازی نمایید. در اطراف خانه ها، محل نگهداری سگ ها، مکان های ذخیره غذای ماکیان و احشام، غذا اغلب در دسترس جوندگان است، زیرا غذا در ظروف ذخیره یا قیف های پلاستیکی یا چوبی نگهداری می شود. این ظروف ذخیره مکررا در بالا باز می شوند و یا ممکن است از طریق جوانب، جویده شوند. سوراخ های احتمالی موجود در قیف های غیر فلزی را مرتبا چک کنید و در صورت نیاز ان ها را با ورق فلزی تعمیر نمایید. برای حیوانات خانگی، از تغذیه های خودکار استفاده نکنید. حیوانات خانگی را فقط به اندازه تغذیه یکباره تغذیه کنید و این کار را فقط در طی روز به انجام رسانید.
ذخیره و دفع مناسب زباله خانگی و حیوانات مرده یک بخش خیلی مهم از کنترل جوندگان است. زباله دان های بزرگ اغلب با درب باز رها می شوند و یا با بالاهایی که به بدی خمیده شده اند، اجازه ورود جوندگان را می دهند. مراقبت مستمر و تماس با شرکت دفع، موجب می گردد که این موقعیت ها تصحیح شوند. با درزگیری، متراکم سازهای بزرگ زباله را از دسترسی جوندگان دور نگاه دارید. دورریختنی های پاشیده شده و عصاره ها و آب میوه های محتویات خرد شده، اغلب برای پشت و زیر متراکم سازها و زباله دان های بزرگ، مشکلات جونده ایجاد می کنند. این جور جاها را مرتبا تمیز کنید و در زهکش های ظرف، توری جونده نصب کنید.
چنانچه مایل هستید فعالیت خود را در سایت "یاشار بوم راشین" تبلیغ نمایید، لطفا اینجا را کلیک کنید.