walden-pondسازگاری با اماکن غذایی
سیمای ساختمانی اماکن غذایی می تواند اثر مهمی در فعالیت هایی که در آن ها انجام می شود داشته باشد.طرح ریزی خوب و انتخاب مناسب مواد ساختمانی می تواند راحتی نگهداری ملک یا مکان شما را تسهیل نماید.
دیوارها،کف و سقف


در جاهایی که غذا تهیه می شود، دیوارها، کف و سقف نیاز دارند که صاف و نفوذناپذیر باشند تا راحتی تمیز کاری را تسهیل نمایند.یک سطح صاف به شما کمک می کند که از تشکیل مایعات، ذرات غذا، چربی و دیگر باقیمانده ها ممانعت به عمل آورید.سطح نفوذناپذیر اجازه نمی دهد که مایعاتی همچون آب، رطوبت و چربی جذب شوند.
موادی که می توانند برای دیوارها استفاده شوند شامل فولاد ضد زنگ، آجر کاشی، ورق های پلاستیک یا اندود سیمانی نقاشی شده می باشند.(یک رنگ براق قابل شستشوی سبک توصیه شده است) این مواد باید مستقیما به دیوارها چسبیده یا با استانداردهای استرالیا همخوانی داشته باشد.
کف باید صاف و نفوذناپذیر باشد، سر نباشد و از مواد مقاوم در برابر فرسودگی ساخته شده باشد، طوری که کارهای معمول سنگین موجب آسیب رسانی به آن نشود.در جایی که آماده سازی غذا انجام می شود فرش نباید مورد استفاده قرار گیرد.اتصال کف-دیوار باید پوشیده باشد(به تصویر یک رجوع گردد) تا از تشکیل ذرات غذا و دیگر مواد ممانعت به عمل آید.
سطح نهایی سقف باید آزاد از اتصالات، ترک ها، شکاف ها یا منافذی باشد که اجازه تمیز کاری آسان را داده و از ورود کرم، حشرات یا گرد و غبار به داخل مکان تهیه غذا ممانعت به عمل آورد.اتصالات چراغ ها باید با سطح سقف تراز باشند یا با استفاده از یک دمنده مناسب از تجمع گرد و غبار یا ایجاد پناهگاه برای آفات ممانعت به عمل آید.توصیه شده است که مواد سقف با رنگ روشن رنگ آمیزی شده باشد و رنگ، براق و قابل شستشو باشد.
تاسیسات شستشوی دست
در جایی که غذا دستکاری می شود یکی یا بیشتر از لگن های شستشوی دست مورد نیاز است تا به راحتی در اختیار آن هایی که با مواد غذایی سر و کار دارند قرار بگیرد.دست اندرکاران مواد غذایی نباید بیش از 5 متر با نزدیکترین لگن شستشوی دست فاصله داشته باشند.هر لگن باید با صابون، حوله های یکبار مصرف(مثل حوله های کاغذی یا خشک کننده هوای داغ) و آب جاری گرم تجهیز شده باشد(شیر ترکیبی توصیه شده است) لگن باید به قدر کافی بزرگ باشد تا راحتی و کارآمدی شستشوی دست را بیمه نماید(دست اندرکاران مواد غذایی باید قادر باشند هر دو دست را براحتی در حوضچه قرار دهند) لگن های شستشوی دست باید جدا از دیگر لگن ها یا سینک ها باشند.آن ها باید اختصاصا و فقط برای شستشوی دست ها طراحی شده باشند.از سوی دیگر به همراه تمامی تاسیسات توالت، یک لگن شستشوی دست نیز باید در نظر گرفته شود.
تاسیسات شستشوی غذا
سینک آماده سازی غذا باید در جایی که غذا دستکاری می شود وجود داشته باشد و دارای امکان شستشوی مکرر میوه و سبزی باشد.این سینک فقط برای شستشوی غذا در نظر گرفته می شود و نباید در آن دست یا وسایل آشپزخانه را شستشو نمود.
تاسیسات شستشوی وسایل آشپزی
هنگام شستشوی وسایل آشپزی غذا از ماشین ظرفشویی تجاری اتوماتیک با چرخه آبکشی و درجه حرارت بالای 77 درجه سانتیگراد استفاده نمایید.اطمینان حاصل نمایید که واحد ، گیج درجه حرارت قابل رویت دارد و بطور مرتب واحد را چک کنید تا در درجه حرارت مطلوب قرار داشته باشد.
اختیار دیگر این است که از یک سینک دو لگنه یا دو کاسه ای استفاده نمایید.در این حال، یک کاسه برای شستشو و کاسه دیگر برای آبکشی مورد استفاده قرار می گیرد.آب آبکشی باید دارای مواد شیمیایی ضد عفونی کننده باشد یا به مدت سی ثانیه به درجه حرارت 77 درجه سانتیگراد یا بیشتر برسد.سپس ظروف باید با قرار گیری در هوا خشک شوند.هرگز از حوله های چای برای خشک کردن ظروف استفاده نکنید.
اگر سرویس آب داغ ظرفیت ایجاد حرارت بالای 77 درجه سانتیگراد را نداشته باشد، آب جوش مورد نیاز است تا با اضافه شدن به سینک، حرارت کل آبکشی را بالا ببرد.سینک باید یک المنت حرارتی داشته باشد تا آب را در درجه حرارت 77 درجه سانتیگراد یا بیشتر نگهدارد.
به سبب مشکلات بالا و ایمنی ضدعفونی های حرارتی دستی، توصیه شده است که مراکز تجاری دست اندرکار غذا از ماشین های ظرفشویی و یا ضد عفونی کننده های شیمیایی برای شستشوی تمام تجهیزات و وسایل آشپزی استفاده نمایند.
نمایش غذا
تمام غذاهای به نمایش در آمده در بارها، پیشخوان ها، کافه تریاهای سلف سرویس و بوفه بطور مناسبی از آلودگی حاصله از تنفس، دستکاری و دود سیگارمشتری و یا مگس، گرد و غبار و دیگر آلودگی ها محافظت می شوند.آن ها باید از مواد سازگار با مواد غذایی که راحت تمیز می شوند و خطر آلودگی ندارند ساخته شوند.وسایل آشپزی همچون انبرک، قاشق یا چنگال باید جداگانه مورد استفاده سرو قرار گیرد، تا آلودگی از مشتری ها به غذاها سرایت نکرده و یا در اثر آلودگی متقاطع، آلودگی یک ماده غذایی به دیگری منتقل نشود.
غذاهای بالقوه خطرناک از قبیل جوجه، گوشت، سالاد، برنج پخته شده، ساندویچ، آبگوشت، غذاهای دریایی و دیگر غذاهای آماده مصرف که جهت به حداقل رساندن رشد میکروارگانیزم های پاتوژن باید تحت شرایط و درجه حرارت های کنترل نگهداری شوند، باید در درجه حرارت های 5 درجه سانتیگراد یا کمتر و 60 درجه سانتیگراد یا بالاتر نمایش داده شوند.
تهویه
اماکن غذایی باید تهویه طبیعی یا مکانیکی مناسب داشته باشند تا به گونه کارآمد دمه ها، دود، بخار و مه را حذف نمایند.تهویه طبیعی فقط برای اماکنی که آشپزی کم یا عدم آشپزی باعث تولید بخار یا هوای چرب نمی شود مناسب است.راهنمای طراحی و کارگذاری سیستم های تهویه مکانیکی را می تواند در استانداردهای استرالیا پیدا کرد.
سردخانه و فریزر
هر سردخانه یا فریزر باید دارای نشانگر بیرونی باشد.درجه حرارات مناسب بهره برداری سردخانه زیر 5 درجه سانتیگراد است، در حالی که فریزر باید دمای 18 درجه سانتیگراد یا پایینتر داشته باشد.تمام اماکن تجاری دارای فعالیت های غذایی که با مواد غذایی بالقوه خطرناک سر و کار دارند باید یک ترمومتر رقمی پژوهشی داشته باشند تا بتوانند برآورده شدن نیازهای حرارتی محصولات غذایی بالقوه خطرناک را چک کنند.
تمام طاقچه های ذخیره سردخانه ها و فریزرها باید از مواد غیر قابل خورده شدن که براحتی تمیز می شوند از قبیل لوله گالوانیزه، آهن زاویه،آهن تی، آهن کانال یا فلزات سخت ساخته شوند.غذاهای ذخیره شده در سردخانه یا فریزر باید در قفسه های ذخیره قرار داده شده و هر طاقچه یا قفسه دست کم باید 150 سانتیمتر از زمین فاصله داشته باشد.غذاها نباید در کف سردخانه یا فریزر ذخیره شوند.
دفع مواد زاید
اماکن غذایی نیاز به تاسیسات ذخیره زباله و مواد بازیافتی دارند.این فضاهای ذخیره نباید به جاهایی برای تخم ریزی آفات و بیرون زدگی بوی بد به محیط اطراف تبدیل شوند.آن ها باید قادر باشند که براحتی و به گونه کارآمدی شستشو شوند.
زباله ها و مواد بازیافتی باید وفق برنامه ای منظم بیرون برده شوند تا این مواد در ملک تجمع نکنند.درب سطل باید همیشه بسته باشد تا بو و زباله همیشه در سطل باقی بماند.
دیگر نیازمندی های مهم
نور کافی باید بطور طبیعی یا مصنوعی فراهم شود.
توالت ها نمی توانند مستقیما به اماکن ذخیره یا آماده سازی غذا باز شوند، الا اینکه یک هوابند تهویه بین توالت و مکان آماده سازی یا ذخیره غذا وجود داشته باشد.
مواد تمیز کننده، تجهیزات و مواد شیمیایی باید جدا از مکان های آماده سازی غذا یا فضاهای ذخیره، ذخیره شوند.
تمام وسایل شخصی از قبیل کیف ها، لباس ها، کلیدها و موبایل ها باید جدا از فضاهای آماده سازی و ذخیره غذا نگهداری شوند.
تجهیزات بزرگی از قبیل اجاق ها و میزکارهای آماده سازی جدا از زمین حفاظت می شوند تا براحتی تمیز گردند.این امر می تواند با کمک گیری از پایه های فلزی، چرخ ها یا چارچوب قفسه ها و میزهای کار صورت گیرد.سیم های سرویس، لوله ها یا خرطومی ها(گاز،برق و آب) اطراف تجهیزات اشپزی باید توانایی جداسازی داشته باشند یا قابل انعطاف و به قدر کافی طولانی باشند تا برای تسهیل تمیز کردن به آسانی منتقل گردند.
بهتر است قبل از بازگشایی یک مکان تجاری با واحد بهداشت محیط تماس حاصل نمایید.برای آگاهی بیشتر و یا استفاده از خدمات مشاوره می توانید با شماره 09122039437 تماس حاصل نمایید(قبل از تماس حتما از قوانین مشاوره تلفنی-بالای صفحه-اطلاع حاصل نمایید)
اطلاعات بالا فقط بیانگر یک ایده خوب می باشد.آن را نباید قانون فرض کرد و یک بیانیه قانونی تلقی نمود.این اطلاعات باید در ارتباط با قانون غذای 2001، مقررات غذایی 2002 و استانداردهای ایمنی غذا قرار گیرند.
(1) گوشه کف-دیوار
(2) سنگ آستانه که نباید بیش از 75 میلی متر ارتفاع داشته باشد
(3) کف نفوذناپذیر شیب دار و دارای زهکش
(4) اتصالات درزگیری شده تا دیوار یا 200 میلی متر فاصله
(5) آجر سفال های دیوار تا 2000 میلی متر
(6) درزگیری بین اتصالات
(7) پایه های حداقل 150 میلی متری
(8) قرار ندادن قفسه های ذخیره زیر سقف کاذب
(9) قراردادن لبه دهانه پنجره ای که یک سوی آن گشادتر از سوی دیگر است 300 میلی متر بالاتر از میز کار آماده سازی
(10) فولاد قالب گیری شده میز کار آماده سازی
(11) کف قفسه; دست کم 150 میلی متر بالای زمین
(12) تهویه مکانیکی خروجی سقف کاذب
(13) سقف دارای سطح سخت و صاف
(14) اجرای سیمان صاف
(15) چارچوب و قالب درب غیر چوبی
(16) روشویی; ست اختلاط آب سرد و گرم
(17) توزیع کننده حوله و صابون
(18) لوله های آب و زهکش مخفی شده در دیوار
FOODIND

تصویر 1-نیازمندی ها-فضای عمومی آماده سازی غذا
چنانچه مایل هستید فعالیت خود را در سایت "یاشار بوم راشین" تبلیغ نمایید لطفا اینجا را کلیک کنید.