walden-pondسوالاتی که مکررا در باره کمپوست پرسیده می شود؟*
چقدر طول می کشد؟
پاسخ این سوال محدوده گسترده ای را در بر می گیرد زیرا وابسته به فرآیند مورد استفاده,موادی که کمپوست می شوند و این است که کمپوست چگونه مدیریت می شود.شاید مهمترین مسئله نوع استفاده از کمپوست باشد :بسیاری از محتویات کمپوست بلافاصله مورد استفاده مالچ پاشی قرار می گیرند در حالی که ماهها طول می کشد تا جوانه های حساس شروع به رشد و نمو نمایند.در اینجا ما فرض می کنیم که کمپوست مورد استفاده باغی دارد.

تحت شرایط بهینه, کمپوست سازی با استفاده از میکروارگانیزمهای گرمادوست و اختلاط یا چرخانیدن مکرر یک تا دو ماه زمان نیاز دارد تا کمپوست قابل استفاده تولید نماید.یک جعبه کرم به سه تا شش ماه زمان نیاز دارد تا خرده های غذا را به کمپوست تبدیل نماید و توده برگی که بدون مدیریت رها می شود در یک سال یا بیشتر تجزیه می شود.
به طور کلی بهترین کار این است که کمپوست برای چند ماه بعد از رسیده شدن رها شود تا خوب عمل آوری گردد.در طی این زمان اضافی کمپوست با نرخ آهسته تری تجزیه می شود و منجر به تولید محصول انتهایی می گردد که از لحاظ شیمیایی پایدار است.

composting
چطور می توان گفت که کمپوست رسیده است؟
کمپوست رسیده حتی بعد از اختلاط داغ تر نخواهد شد.محتویات اولیه قابل شناسایی نیستند و آنچه باقی مانده ماده ای است با بوی خاک مشابه با خاک غنی از مواد آلی.
آیا استفاده از روزنامه سلامت کمپوست را به هم نمی زند و آیا جوهر روزنامه سمی نیست؟
کاغذ روزنامه خطری برای کمپوست ندارد اما چون بیشتر آن از لیگنین(ماده چوب) درست شده خیلی دیر تجزیه می شود.(لیگنین ماده ای است که در دیواره چوبی سلول های گیاهی یافت می شود و فوق العاده نسبت به تجزیه مقاوم است.)
اغلب روزنامه های امروزه از آب و یا جوهر های پایه سبوس استفاده می نمایند.هرچند اینها ممکن است حاوی مقادیر جزیی ترکیبات سمی باشند , این مقادیر ناچیز از نظر سم شناسی مورد توجه نیستند.بعضی از توجهات باید برای مجلات گلاسه صورت گیرد زیرا اینها بعضی وقت ها از جوهرهای حاوی فلزات سنگین که رنگ های زنده تولید می کنند ,استفاده می نمایند.
فضولات کدام حیوانات دست آموز کمپوست سالمی را تولید می کند؟
فضولات حیوانات دست آموزی همچون خرگوش, همستر و موش صحرایی به سلامت کمپوست می شود و علاوه بر آن چوب ها و کاغذهایی که در قفس آنها مورد استفاده قرار می گیرد قابلیت کمپوست شدن را دارد.از کمپوست سازی فضولات سگ و گربه باید اجتناب شود زیرا آنها ممکن است شامل انگل هایی باشند که برای سلامتی آدم ها مضر باشند.
آیا استفاده از مواد تلقیحی,فعال کننده ها و یا دیگر افزودنی ها ایده خوبی است؟
مواد تلقیحی تجاری از میکروارگانیزمهایی که در دوره کمون و نهفته رشد به سر میبرند ساخته شده اند.هرچند کمپوست وابسته به میکروارگانیزم است شما نیازی به خریداری آنها ندارید.آنها روی برگ ها,خرده های غذا و دیگر موادی که کمپوست می شوند هستند.اگر شما بخواهید جمعیت آنها را تقویت نمایید, خاک یا کمپوست رسیده به همان خوبی مواد تلقیحی تجاری کار خواهد کرد.
فعال کننده ها برای افزایش سرعت کمپوست طراحی شده اند و این کار را با فراهم کردن قند یا نیتروژن که سرعت رشد میکروبی را تحریک می کند انجام می دهند.معمولا فعال کننده مورد نیاز نیست.با این حال اگر در ترکیب موادی که قرار است تبدیل به کمپوست شوند نسبت کربن به ازت بیش از 30 به یک باشد ,اضافه کردن نیتروژن سرعت فرآیند کمپوست را بیشتر خواهد کرد.
آهک بعضی وقت ها به کپه کمپوست اضافه می شود اما جز در حالتی که پی اچ اولیه کمپوست زیر 5 باشد مورد نیاز نیست.اگر فرآیند کمپوست بی هوازی شود, اسیدهای آلی تولید شده ممکن است پی اچ ترکیب را پایین ببرند.هوادهی سیستم شرایط هوازی را باز گردانده و پی اچ را نزدیک محدوده خنثی می رساند.
آیا کمپوست برای گیاهان ضرر دارد؟
بطور کلی کمپوست برای گیاهان خوب است زیرا به ساختار خاک, باقیماندن و حفظ رطوبت, افزایش مواد آلی خاک کمک کرده و باعث می شود که مواد مغذی رشد گیاهی به آرامی در دسترس آن قرار گیرد.با این حال اگر از کمپوست نرسیده استفاده کنید ممکن است باعث سوزاندن شیمیایی گیاه شده و یا با گیاه بر سر بدست آوردن نیتروژن خاک رقابت نماید.
کمپوست تازه نباید در آغاز جوانه زدن گیاهان حساسی مثل فلفل و گوجه فرنگی استفاده شود زیرا آنها ممکن است در اثر بیماری های ناتوان کننده یا کشنده از پا در بیایند.در چنین شرایط رشدی باید از ترکیبی ضدعفونی شده استفاده نمود.
آیا در صورت استفاده از کمپوست به کود هم نیاز دارید؟
این کاملا وابسته به نیازهای غذایی گیاهان شما و مواد مغذی خاک است.کمپوست مواد مغذی مورد نیاز گیاهان را فراهم می کند اما این کار در مقادیر کوچک و به تدریج در طی رشد گیاه اتفاق می افتد.اگر خاک شما سترون باشد و یا شما بخواهید گیاهی را رشد دهید که بعد از کاشت نیاز فراوان به نیتروژن دارد,ممکن است نیازمند استفاده از سایر کودها هم باشید.بهترین کار آزمایش خاک است و اینکه مایلید چه گیاهانی را پرورش دهید.
چطور موش ها را دور کنیم؟
بهترین کار برای دور کردن موش ها و حیوانات دست آموز مشکل زا این است که مانع جلبشان بشویم.اگر شما گوشت یا محصولات لبنی اضافه کنید و یا غذاهای برگ دار پخته شده همانند پیتزا را مورد استفاده قرار دهید, در واقع جونده ها را به یک ضیافت فرا خوانده اید.از طرف دیگر اگر شما در داخل رستنی هایی همانند برگ ها و خرده های نباتی چوب فرو کنید,شانس خود را برای میزبانی از جونده ها به حداقل خواهید رسانید.اضافه کردن خرده های میوه و سبزی تا زمانی ایمنی و سلامت کمپوست را فراهم می آورد که آنها در داخل دیگر محتویات کمپوست مدفون باشند و سیستم به گونه ای داغ شود که ضایعات غذایی به سرعت تجزیه شوند.
در باره مگس ها چه؟
مگس های خانگی و مگس های میوه مشکلاتی برای کمپوست های داخلی ایجاد می کنند الا اینکه گامهای پیشگیری طی شوند.اگر خرده های غذایی کمپوست شوند, نباید بی حفاظ در برابر هوا قرار گیرند.به جای آن,آن ها باید توسط یک لایه از مواد قهوه ای مانند خاک,کمپوست قدیمی, برگ ها و یا تراشه های چوب پوشیده شوند.در جعبه های کرم ,ترجیح داده می شود که خرده های غذا به جای قرار گیری در سطح ,در کف بستر مدفون شوند.
اگر مگس میوه مشکل است می توانید یک تله ساده اما بسیار موثر را به کار بگیرید.یک بطری لیموناد انتخاب نموده و درپوشش را بردارید.بطری را نصف کنید و در نیمه کف دار دو سانتیمتر سرکه سیب بریزید.سپس نیمه بالایی را روی نیمه پایینی به گونه معکوس قرار داده و یک قیف داخل بطری بسازید.مگس های میوه جلب سرکه شده و با به تله افتادن ,در داخل بطری غوطه ور می شوند.
آیا بوی بد می دهد؟
با هوادهی کمپوست و ایجاد شرایط هوازی مقداری بو تولید می شود که آزارنده نیست.اگر بوی بد استشمام می کنید باید به سیستم تراشه های چوب و یا دیگر مواد حجیم اضافه کرده و مجددا کمپوست را هوادهی نمایید.اگر موادی که برای کمپوست استفاده می شوند همانند علف تازه بوده و نیتروژن زیاد داشته باشند , ممکن است کمپوست بوی آمونیاک بگیرد.برای جلوگیری از این امر شما باید نسبت کربن به نیتروژن ترکیب را به گونه ای برگزینید که این بوی بد تولید نشود.
اگر شما در کلاس درس از بطری لیموناد به عنوان یک بیوراکتور استفاده می کنید, می توانید با استفاده از لوله های قابل انعطاف مشکلات بوی احتمالی را از طریق پنجره به بیرون بفرستید.
آیا کمپوست باقیمانده آفت کش ها را تجزیه می کند؟
بله-تجزیه میکروبی روی داده در فرآیند کمپوست آفت کش های رایج فروشگاهها را حذف می کند و در اصل گاهی وقت ها کمپوست سازی برای حذف باقیمانده آفت کش های تجاری مورد استفاده قرار می گیرد.(در امریکا آفت کش های غیر قابل تجزیه ای مثل ددت و کلردان اجازه فروش در مغازه ها را ندارند)