walden-pondپلاستیک های قابل بازیافت و غیر قابل بازیافت؟یک فهرست سریع!
خیلی جالب است که پلاستیک ها را به سادگی و با یک کد قابل بازیافت دانسته و یا آن ها را به علت داشتن یک کد دیگر زباله محسوب نماییم.متاسفانه این کار اینقدرها هم ساده نیست.چرایی آن به دلیل زیر است:

WHIRY1
1-بعضی از انواع پلاستیک ها براحتی بازیافت می شوند و دیگران نمی شوند.
2-انواع ویژه ای از پلاستیک های بازیافتی خریدارانی بیش از دیگران دارند.پس انگیزه تاسیسات بازیافت برای پذیرش انواع ویژه ای از پلاستیک ها بیش از دیگران خواهد بود.
پلاستیک هایی که براحتی بازیافت می شوند و خریداران را جذب می کنند توسط تاسیسات بازیافت راحت تر پذیرش می گردند.پلاستیک هایی که مشکل بازیافت یا فروخته می شوند معمولا کمتر مورد قبول قرار می گیرند.
بازیافتش کنم یا نه؟

WHIRY2
وبسایت شهرتان را چک کرده و ببینید کدام پلاستیک ها مورد پذیرش قرار می گیرند و کدام را باید در یک سطل زباله معمولی انداخت.اگر نمی توانید اطلاعات مورد نیاز را پیدا کنید از قوانین بله/خیر زیر کمک گرفته و در رسیدن به جواب "شاید" ماده را در سطل زباله معمولی بیندازید.
اگر یک پلاستیک فاقد نشانه بازیافت باشد آن را داخل سطل زباله معمولی بیندازید تا جریان بازیافت را آلوده نسازد.امکان هدیه دادن لفاف های بسته بندی حباب دار و کیسه های مغازه موجود است.
بله،این ها قابل بازیافتند

WHIRY3
کدهای بازیافتی #1 و #2 گسترده ترین پلاستیک های قابل بازیافت می باشند.مراکز بازیافت تجهیزاتی برای فرآیند این پلاستیک ها دارند و کارخانجات فراوانی هستند که در طلب آن ها می باشند.
کجا پیدایشان می کنید؟
#1 بطری های نوشیدنی های غیر الکلی، بطری های آب، ظرف کره بادام زمینی، سس سالاد، روغن پخت و پز، بسیاری از محصولات تمیز کننده
#2 ظروف شیر و آب میوه، سفید کننده، دترجنت های رختشویی، شامپو، روغن موتور، برخی کیسه های خرده فروشی و کیسه های زباله، برخی تغارهای کره و ماست، تویی ظروف غله
این پلاستیک ها بازیافت شده و به ظروف پلاستیکی جدید، کیف، البسه پشمی، فرش، مبلمان، قاب بندی، پیپ، الوار،نیمکت، فنس، لانه سگ و میز پیک نیک تبدیل می شوند.
اغلب قابل بازیافتند ولی نه همیشه

WHIRY4
با تاسیسات محلی تماس بگیرید و بفهمید که آیا این پلاستیک ها را بازیافت می کنند.
آن ها با پیشرفت فناوری ها و با رشد بازار این پلاستیک ها مورد پذیرش عمومی تری قرار می گیرند.
کجا آن ها را پیدا می کنید؟
#1 (نرم) ظروف بیرونبر غذا، سینی های مایکرویو و فنجان های پلاستیکی
#4 اغلب کیسه های مغازه های بقالی، بسته بندی های پلاستیکی، کیسه های غذاهای یخزده، کیسه های نان، حلقه های شش بخشی، بطری های فشاری، بسته بندی های ضد عفونی شده
#5 ظروف ماست،نی، ظروف مایعات همراه فست فود، پوشک های قابل دفع، فنجان و بشقاب های قابل دفع، بطری های فشاری کچاپ، برخی بطری های مخصوص نوزادان و قالی های بیرونی
این پلاستیک ها بازیافت شده و به پلاستیک های جدید از قبیل الوار، کاشی کف، سطل زباله و تویی، سطل کمپوست، لفاف حمل و نقل، جاروی پلاستیکی، شن کش، سینی،برس مو، زداینده یخ، چرخ دنده دوچرخه، کابل باتری و چراغ خطر تبدیل می شوند.
تقریبا هرگز بازیافت نمی شوند(ولی چک کنید)

WHIRY5
بازیافت این پلاستیک ها به دیگر محصولات مشکل است و در برخی موارد از لحاظ اقتصادی انجام این کار امکان پذیر نیست.با این حال با تاسیسات محلی خود موضوع را در میان بگذارید، زیرا برخی از شهرها یکی یا بیشتر از این کدها را پذیرفته و با بهبود فناوری شهرهای بیشتری به آن ها خواهند پیوست.
جایی که پیدا می شوند
#3 بسته بندی های پلاستیکی، بعضی از ظروف روغن پخت و پز، ظرف کره بادام زمینی، پک های پلاستیکی، شیشه شور و بطری دترجنت، پرده دوش، لوله وینیل، کف پوش و سایه بان خانه(پلاستیک #3 پی وی سی یا وینیل نام دارد)
#6 بشقاب ها و فنجان های استایروفوم، ظروف بیرونبر کاسه صدف، کارتن های فومی تخم مرغ، عایق کاری خانه، کارد و چنگال قابل دفع(یکبار مصرف)، برخی از پوشش های دارویی روی پیشخوان و پوشش های سی دی(پلاستیک #6 پلی استایرن و یا با نام تجاری، استایروفوم نام دارد)
#7 برخی از بطری های پلاستیکی نوزادان، فنجان های نوزادان، ظروف آب 3 و 5 گالنی، درپوش، عینک های آفتابی، نایلون، تابلوها، ظروف ذخیره دارویی، برخی کارد و چنگال های پلاستیکی، اسباب بازی ها و وسایل الکترونیکی که فقط بخش هایی پلاستیکی دارند.
وقتی این ها بازیافت می شوند به چیزهایی مثل سرعت گیر، کابل ها، گلگیر، قالب بندی، عایق بندی، کارتن های تخم مرغ، خط کش، تهویه، مواد فومی بسته بندی و ظروف بیرونبر تبدیل می شوند.
بعضی پلاستیک ها می توانند جریان بازیافت را آلوده سازند
اغلب بسته بندی های غذایی و دیگر پلاستیک ها دارای برچسب نشانه بازیافت هستند، حتی اگر آن ها اغلب به منظور بازیافت مورد پذیرش قرار نگیرند.

WHIRY6
مشکل این است که اگر ما پلاستیک های غیر قابل بازیافت را وارد سطل آبی کنیم کل جریان بازیافت را آلوده می سازند.تولید کنندگانی که پلاستیک های بازیافتی را می خرند برای پلاستیک های آلوده شده پول کمتری می پردازند یا کلا پلاستیک ها را تحویل نمی گیرند.
همانند هر تجارت دیگری تاسیسات بازیافت روی درآمد فروش کار می کنند.پلاستیک های کم کیفیت به قیمت های کمتر به فروش می روند و درآمد کمتر باعث می شود که بازیافت کننده با سرویس های بی ارزشی به استقبال ما بیاید.
خوب است که بدانید
بعضی وقت ها تاسیسات یک پلاستیک ویژه(مثلا استایروفوم) را در برنامه بازیافت پیاده رو نمی پذیرند،اما همین پلاستیک در مراکزی ویژه تحویل گرفته می شوند.برای اطلاع بهتر است با مسئولین ذیربط تماس بگیرید.
مغازه های "جعبه بزرگ"، سوپر مارکت ها،زنجیره های تامین اداری و ابزار فروشی ها اغلب پلاستیک هایی که شهرداری ها پذیرش نمی کنند را قبول می کنند.وقتی خریدی معمولی انجام می دهید چشمان خود را به این مراکز جمع آوری باز کنید تا در هنگام نیاز به یکی از آن ها آدرسش را داشته باشید.
اگر یک ماده پلاستیکی علامت بازیافت نداشته باشد به سختی می توان تشخیص داد که قابل بازیافت هست یا نیست.در این حالت ایمن ترین راه این است که ماده در زباله دان معمولی انداخته شود تا جریان بازیافت را الوده نگرداند.
همیشه یک ایده خوب این است که قبل از بازیافت محصولات پلاستیکی آن ها را آبکشی نمایید، حتی اگر مرکز بازیافت محله شما به آن نیاز نداشته باشد.این کار باعث می شود که کپک،حشرات و حیوانات زباله گرد دور نگهداشته شوند.
اگر مایل هستید فعالیت خود را با صرف هزینه ای معقول در وبسایت "یاشار بوم راشین" تبلیغ نمایید لطفا اینجا را کلیک کنید.