walden-pondاستفاده از فضولات در کود آلی به منظور داشتن یک باغ سالم
کودی که به درستی استفاده شود، استفاده زیادی برای باغ و باغچه دارد. این کود غنی از مواد مغذی است و نیتروژن و فسفر دارد. این کود مواد آلی به خاک اضافه می کند. اینکه چطور استفاده شود وابستگی به نوع کود و نوع و سن گیاه دارد. کود می تواند مستقیما برای بسترهای تثبیت شده استفاده شود، با کمپوست مخلوط گردد، قبل از نشا داخل خاک حفر گردد یا بصورت چای مایع کود مورد مصرف قرار گیرد.

manguide1
از کود آلی همراه فضولات حیوانی برای ایجاد تغییر و تحول در باغ و باغچه تان استفاده نمایید.
یک جوشانده خوب
برای درست کردن چای کود، یک بیل کود را داخل یک سطل بزرگ آب بریزید و اجازه دهید تا به مدت یک هفته خیس بخورد. آبکش کرده و مایع قهوه ای تیره را نگهداری نمایید. قبل از استفاده، آن را تا رنگ جای رقیق، رقیق نمایید.
فضولات خوب
فضولات گیاهخواران، فضولات خوبی هستند. فضولات گیاهخواران قبل از استفاده باید تا اندازه ای کهنه باشند، زیرا کود تازه می تواند ریشه گیاه را بسوزاند. با وجود خطر کمتر در مقایسه با گوشتخواران، باکتری ها هنوز موجودند. پس هنگام دستکاری، دستکش بپوشید. به بچه ها اجازه ندهید که از آن ها تپه های گلی درست کنند. حفاری خوب فضولات در داخل خاک بهتر از این است که آن ها را در سطح استفاده نمایید.
گاو
این ها توده های سبز لجنی هستند که بصورت تپاله های بزرگ خشک می شوند. این کود از بی ازارترین کودها شناخته می شود. مواد مغذی این کود تا اندازه ای کمتر از دیگران است. پس می تواند در مقادیر بزرگتری استفاده شده و اگر تازه به کار برده شود احتمال کمتری دارد که ریشه گیاه را بسوزاند. آن را مستقیما به سطح خاک اضافه کنید، به کمپوست بیفزایید یا داخل بسترهای باغ حفر نمایید. از این کود می توان چای کود آلی ساخت.

manguide2
کود گاوی می تواند در مقادیر بزرگتر استفاده شود و در صورتی که تازه به کار برده شود، احتمال کمتری برای سوزاندن ریشه گیاه خواهد داشت.
گوسفند و بز
حبه های کوچک، سیاه، گرد یا استوانه ای. این کود، خشک و غنی است و قبل از استفاده باید خوب پوسیده شود. ایده آل این است که این کود به کمپوست اضافه شود یا پیش از نشا در داخل خاک بخوبی حفر گردد.

manguide3
فضولات گوسفند و بز را به حوضچه کمپوست اضافه کنید یا پیش از نشا داخل خاک خوب حفر نمایید.
اسب
کلوخه های گرد، خشن و بزرگ که اغلب در توده های بزرگ و در میادین سوارکاری دیده می شوند. اگر تازه استفاده شود گیاهان را می سوزاند. شامل بذرهای هضم نشده ای است که علف های ناخواسته بوجود می آورد. در پاییز در داخل خاک حفر کنید یا قبل از استفاده کمپوست نمایید( از داغی توده اطمینان حاصل نمایید)

manguide4

کود اسبی را در پاییز در داخل خاک حفر کنید یا قبل از استفاده کمپوست نمایید( از داغی توده اطمینان حاصل نمایید)
خرگوش و خرگوش صحرایی
حبه های گرد رنگ روشن کوچک. فضولات خرگوش غنی هستند و باید ماهها کهنه شوند یا قبل از استفاده کمپوست گردند.

manguide5
فضولات خرگوش غنی هستند و باید ماهها کهنه شوند یا قبل از استفاده کمپوست گردند.
جوجه
فضولات چسبناک، قهوه ای کم رنگ. فضولات جوجه غنی از نیتروژن، نمک و فسفر هستند. غذای فوق العاده باغ است ولی باید 6 ماه کهنه شود یا قبل از استفاده داخل کمپوست شود تا از سوختن گیاه ممانعت به عمل آید.

manguide6

فضولات جوجه غنی از نیتروژن، نمک و فسفر است
فضولات بد
فضولات گوشتخواران غنی از نیتروژن است و از لحاظ فنی می تواند به عنوان غذای باغ مورد استفاده قرار گیرد. این امر عموما توصیه نمی شود، زیرا امراض، انگل ها و باکتری ها می توانند با این فضولات حمل گردند. اگر تازه استفاده شود، اساسا باغ بویی همانند بوی رز نخواهد داد. فضولات گوشتخواران فقط باید در صورت تجزیه در یک توده کمپوست فعال با درجه حرارت داخلی حداقل 60 درجه سانتیگراد مورد استفاده قرار گیرند یا دست کم دو سال بمانند تا حسابی کهنه شوند. یک اختیار امن تر این است که کاملا عمیق حفاری شده و از گیاهان تولید کننده غذا دور نگه داشته شوند.
انسان
فضولات خوب کمپوست شده انسان باروری عالی دارد. چینی ها مشهور هستند که از بازار کود انسانی برای باروری باغ ها استفاده می کنند. با این حال اگر فرایند کمپوست خوب مدیریت نشود خطر انتقال بیماری بسیار جدی خواهد بود.
سگ
بیماری ها، کرم ها و دگر انگل ها را انتقال می دهد. از آن ها با مراقبت استفاده کنید، یا در پلاستیک پیچیده و در زباله دان قرار دهید.
گربه
گربه ها مدفوعشان را حفر می کنند.پس فقط هنگام حفاری باغ و باغچه ممکن است با مدفوع گربه برخورد نمایید. مدفوع گربه بیماری های خطرناک منتقل می کند و باید با احتیاط استفاده شود، یا با قرارگیری در پلاستیک در داخل سطل زباله انداخته شود.
فضولات سرگین گردان
آن هایی که سرگین گردان ها را می شناسند با واریته ای از فضولات حیوانات مواجه می شوند. فضولات علف خوارانی بومی از قبیل کانگورو، وامبد و اپاسم در زمره فضولات خوب هستند، هر چند این ها دارای سرعت تجزیه ارام می باشند.
وامبد
مربع های قهوه ای روشن درشت مشخص. وامبدها از فضولات برای علامت گذاری محدوده خود استفاده می کنند و عموما آن ها را در جاهای مشخص سنگ ها و الوارها باقی می گذارند.

manguide7
وامبدها از فضولات برای علامت گذاری محدوده خود استفاده می کنند و عموما آن ها را در جاهای مشخص سنگ ها و الوارها باقی می گذارند.
جونده ها و موشها
حبه های کوچک، مشکی، باریک و استوانه ای با بوی قوی کپک. اطراف خانه ها و باغ های مناطق شهری و روستایی یافت می شود. معمولا دلالت بر مشکل هجوم جونده می نماید.

manguide8
فضولات موش حبه های سیاه، کوچک، باریک و استوانه ای هستند که بوی قوی کپک دارند.
کانگورو و والبی
حبه های با اندازه متوسط، قهوه ای میانه، بیضوی تا مربعی. این فضولات عموما در نواحی چمنی، جاهایی که حیوانات غذا می خورند، نواحی استراحت سایه دار و بیرون زدگی های سنگی یافت می شوند.

manguide9
فضولات کانگورو در نواحی چمنی، جاهایی که حیوانات غذا می خورند یافت می شود.

manguide10
فضولات والبی در نواحی استراحت سایه دار زیر درختان و بیرون زدگی های سنگی یافت می شوند.
اپاسم
حبه های استوانه ای قهوه ای که بنا به اندازه حیوان بسیار متفاوت است. در جاهایی که اپاسم ها تغذیه کرده یا می خوابند همانند بام ها، بالکن ها و زیر درختان میوه یافت می شوند.

manguide11
فضولات اپاسم می توانند در جاهایی که اپاسم ها می خوابند یا تغذیه می کنند یافت شود.
کوالا
حبه های قهوه ای تیره استوانه ای با بوی مشخص اکالیپتوس. زیر درختانی که کوالاها تغذیه می کنند یافت می شوند.

manguide12
فضولات کوالا، حبه های استوانه ای قهوه ای تیره با بوی مشخص اکالیپتوس می باشند.
پرندگان
معمولا فضولات سیاه احاطه شده یا پوشیده شده با مایع سفید می باشند. گوانو(فضولات پرنده) استخراج شده از اطراف کلنی های پرنده دریایی از نخستین بارورکننده های شناخته شده بود. پرندگان شکاری، جغد و دیگر پرندگان گوشتخوار ممکن است از خود چیزهایی باقی بگذارند که معمولا با فضولات اشتباه گرفته می شود. این حبه ها اجزای استفراغی غیر قابل هضم مملو از مخلوقاتی که پرنده ها خورده اند هستند و می توانند در نزدیکی دسته های خز، استخوان و پر یافت شوند.

manguide13
گوانو(فضولات پرنده) استخراج شده از اطراف کلنی پرندگان ساحلی از اولین بارورکننده های شناخته شده بود.
چنانچه مایل هستید فعالیت خود را در سایت "یاشار بوم راشین" تبلیغ نمایید، لطفا اینجا را کلیک کنید.